Jeśli chcesz zaoszczędzić lub po prostu masz taką fantazję, by każdy zapalony przez Ciebie papieros był wyrobem ręcznie wykonanym, możesz zaopatrzyć się w kilka tanich akcesoriów do produkcji domowych papierosów na własne potrzeby. Czego potrzebujesz? Przede wszystkim dobrej jakości tytoniu, paczki bibułek, ewentualnie gilzy (gotowe wkłady z filtrem do nabijania tytoniem przy zastosowaniu specjalnej maszynki) oraz pudełka do przechowywania własnoręcznie skręconych papierosów.

Jaki tytoń?

papierosy

Wszystko zależy od własnych upodobań smakowych i zasobności portfela. Nie warto jednak przesadnie oszczędzać, kupując najtańsze gatunki tytoniu, ponieważ zwyczajnie najczęściej są one po prostu niesmaczne i suche. Na rynku wyrobów tytoniowych znajdziesz dziesiątki firm, z których każda oferuje co najmniej kilkanaście różnych gatunków tytoniu. Na początku przygody ze skręcaniem warto sięgać po tytoń w małych opakowaniach, zwłaszcza jeśli do jego skręcania wykorzystuje się bibułki. Warto pamiętać, że tytoń szybko wysycha i zaczyna się kruszyć, co utrudnia jego skręcanie – im mniejsze opakowanie, tym mniejsza szansa, że tytoń wyschnie, zanim zdążysz go użyć.

Bibułki czy gilzy?

Pierwsze z nich wykorzystuje się do samodzielnego przygotowania tzw. skrętów, czyli papierosów skręcanych ręcznie, bez wykorzystania specjalnych maszynek (nabijarek). Jeśli lubisz produkty w stu procentach wykonane ręcznie i masz odrobinę cierpliwości, w sklepach z wyrobami i akcesoriami tytoniowymi znajdziesz szeroki wybór bibułek wielu różnych typów. W związku z tym, że są to produkty wyjątkowo tanie, warto od razu zamówić kilka różnych ich rodzajów i w ten prosty sposób sprawdzić, który rodzaj bibułki w największym stopniu odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Oczywiście zawsze można poprosić o poradę bardziej doświadczonego sprzedawcę lub znajomego konesera dobrej jakości skrętów. Gilzy to gotowe papierosy bez tytoniowego wkładu (już zawinięta osłona papierowa z odpowiednio dobranym filtrem). Do ich nabijania wykorzystuje się specjalne maszynki, tzw. nabijarki. Najtańsze wersje tego typu urządzeń kosztują zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak szukasz sprzętu lepszej jakości, za porządną maszynkę możesz zapłacić nawet kilkaset złotych. Wbrew pozorom samodzielne przygotowanie papierosów nie jest zajęciem przesadnie trudnym, choć na początku może się takim wydawać. Większej wprawy potrzeba do ręcznego skręcania papierosów przy wykorzystaniu bibułek. Jeśli nie masz cierpliwości, od razu możesz zdecydować się na gilzy i maszynkę do nabijania.