Obserwacja nieba i amatorska astronomia są fascynującym zajęciem dla każdego, kogo interesują zagadnienia z dziedziny kosmologii. Dla początkujących, pierwsze kroki w obserwowaniu zjawisk zachodzących na niebie są sporym wyzwaniem.

Wynika to z faktu, że taki „żółtodziób” często nic nie widzi (bo nie wie czego szukać), dlatego wielu z nich dość szybko porzuca nowe hobby. Wystarczy jednak podejść do tego tematu świadomie i z odpowiednim przygotowaniem na start.

Pierwszym instrumentem optycznym do prowadzenia własnych badań jest zwykła lornetka. Przyrządy optyczne Levenhuk pozwalają dostrzec całkiem sporo ciekawych obiektów. Lornetka dobrej jakości umożliwi w pierwszej kolejności swobodne obejrzenie powierzchni Księżyca- łatwo dostrzeżemy kratery i inne nierówności, które są wynikiem zderzeń z meteorytami. Kolejne obiekty, które można zobaczyć dzięki przyrządom optycznym Levenhuk to jasne planety naszego układu, czyli Jowisz (wraz z jego satelitami), Saturn, Wenus, Mars. Obserwator powinien także zobaczyć otwarte gromady h oraz khi w Perseuszu, a także gromady gwiazd, które znajdują się w Strzelcu. Jak widać, na początek bez problemu możemy zaopatrzyć się w dobrej mocy lornetkę, która pomoże stawiać pierwsze kroki w astronomii. Lornetki mają stosunkowo niewielkie rozmiary, dlatego można wozić je np. w bagażniku auta lub motoru i prowadzić obserwacje w dowolnym momencie, kiedy coś ciekawego pojawi się na niebie.

teleskopy levenhuk

Wśród przyrządów optycznych Levenhuk znajdują się również bardziej zaawansowane urządzenia do obserwacji. Kolejnym krokiem ku poprawie jakości obrazu jest teleskop. Teleskopy mają bardzo różną siłę, a za pomocą tych najpotężniejszych można zaglądać w nieprawdopodobnie dalekie zakątki kosmosu. Amatorom wystarczą jednak teleskopy Levenhuk, w których średnica soczewki obiektywu zaczyna się od 50 mm, a ogniskowa od 600mm. Za pomocą nawet tych najprostszych można dostrzec księżyce Jowisza, pierścienie Saturna, fazy na planecie Wenus, prądy występujące na Jowiszu i wiele innych obiektów. Im mocniejsza moc powiększającą teleskopu, tym większe zbliżenie obrazu uzyskamy. Przyrządy optyczne Levenhuk o dużej sile to przede wszystkim teleskopy, za pomocą których bez problemu będziemy mogli przyjrzeć się tarczom planet, mgławicom i gromadom gwiazd. Modele zaawansowane techniczne można również łączyć z komputerem i sterować nimi za pomocą oprogramowania stworzonego przez naukowców z planetarium właśnie z myślą o bardziej zaawansowanych miłośnikach astronomii. Wśród przyrządów optycznych Levenhuk znajdują się również lunety, które doskonale uzupełniają zestaw każdego obserwatora.