Ręcznie wykonane, ozdobne kartki urodzinowe, albumy ze zdjęciami czy notatniki. Każdy z nas nie raz spotkał się z rzeczami wykonanymi metodą scrapbookingu. Ten wywodzący się z USA sposób na ozdabianie materiałów głównie papierniczych znany jest od wielu lat, za jednego z pierwszych scrapbookerów uznawany jest Mark Twain. Na czym dokładnie polega ta technika?

Czym jest scrapbooking?

Zdobna sowa na kopercieScrapbook to niejako książka wspomnień, ozdobiony album najczęściej ze zdjęciami, wycinkami z gazet, różnorodnymi elementami dekoracyjnymi. Scrap z języka angielskiego oznacza skrawek, gdyż pierwotnie to z resztek, części różnych materiałów wykonywano takie książki. Obecnie scrapbooking to cała gama różnego rodzaju sposobów ozdabiania albumów, książek, kartek okolicznościowych czy zaproszeń. Istnieją również specjalne sklepy z materiałami dla osób zajmujących się takim rękodziełem.

Materiały i techniki pracy

Z założenia scrapbooking powinien polegać na wykonywaniu wyjątkowych ozdób ze skrawków różnych rzeczy - gazet, papierów, folii, ćwieków, materiałów czy wstążek. Można nazwać go ponownym wykorzystaniem czegoś, co normalnie by się zmarnowało. W dzisiejszych czasach jednak produkty z jakich wykonuje się niebagatelne albumy czy kartki kupowane są w dedykowanych sklepach albo działach sklepów papierniczych i mogą wybiegać daleko poza wymienione. Podobnie wygląda kwestia narzędzi - różnorodne nożyczki, dziurkacze, kleje, pieczątki, naklejki i wiele innych, specjalnie dedykowanych do prac ręcznych.

Prace związane ze scrapbookingiem mogą sprawiać wiele satysfakcji. Metody są różne - można wycinać, wyklejać, dziurkować, malować i pisać, komponując różnorodne kolaże. Ograniczeniem jest wyobraźnia twórcy i posiadane materiały. Jeżeli ktoś potrafi wykonywać wyjątkowe prace, które podobają się również innym, często decyduje się na sprzedaż swoich dzieł. Scrapbooking może być dobrym pomysłem na biznes, gdyż niepowtarzalne rękodzieło, zwłaszcza wykonywane na zamówienie, może być cenne, a nie potrzeba do niego dużych nakładów pieniężnych.