Mech chrobotek coraz częściej spotykany jest w domach, ponieważ służy on za dekorację do różnych kompozycji. Co należy o nim wiedzieć? Czy przebywanie w jego towarzystwie jest dobre? Warto się nad tym zastanowić. Można z niego lub przy jego pomocy wykonać piękne dekoracje, ale warto wiedzieć jak wobec niego się zachowywać, aby jak najdłużej móc go podziwiać.

Czym jest chrobotek?

Mówimy mech chrobotek, a prawda jest taka, że z mchem to raczej nie ma nic wspólnego. Jest to bowiem porost, który posiada plechę z glonami, a jego strzępki wytwarzają kwasy porostowe. Owe kwasy chronią przed nadmierną utratą wody. Tyle z informacji podstawowych. To dlaczego wszyscy upierają się przy tym, żeby nazywać go mchem? Ponieważ w swoim wyglądzie przypomina nam doskonale znany mech z lasu, występujący na drzewach, dlatego wszyscy upierają się przy takiej oryginalnej nazwie. Skoro mamy do czynienia z mchem, to nic dziwnego, że mamy do czynienia z chrobotkiem w kolorze zielonym. Uwaga! Mała ciekawostka: chrobotek tak naprawdę ma kolor biało-beżowy, co dla wielu osób może być ogromnym zaskoczeniem. Tak naprawdę chrobotek jest zielony na skutek farbowania go. Dzięki temu, że istnieje taka możliwość klient sam może wybrać kolor swojego chrobotka. Nic więc dziwnego, że można go spotkać nawet w kolorach takich, jak róż, fiolet czy czerń. Czy łatwo pokolorować takie chrobotka? Wystarczy mieć pod ręką naturalne pigmenty i można działać. Przy czym trzeba wiedzieć, że nigdy nie uda się uzyskać jednolitego odcienia danego koloru.

Dekoracje w naszych domachCiekawe informacje o chrobotku

Kolejna bardzo ważna uwaga – nigdy nie można samodzielnie zrywać mchu chrobotka w lesie. W związku z tym, że jest on częściowo chroniony w naszym kraju, należy wykazać się odpowiednią uwagą. Jednego dnia może się okazać, że uda nam się ten mech zerwać w lesie, a drugiego można już otrzymać mandat. Warto wiedzieć, że mech chrobotek to porost, który podzielony jest również na gatunki. Wyróżnia się mech reniferowy, łagodny, leśny i najeżony. Czy istnieją inne miejsca, gdzie taki mech można spotkać? Oczywiście, że tak. Jest on dostępny również w Skandynawii, na Islandii i Grenlandii, w Amerykach i w Azji. Najczęściej mamy do czynienia obecnie z mchem reniferowym. Skąd wzięła się jego oryginalna nazwa? Ponieważ występuje on najczęściej na Grenlandii i w Skandynawii, gdzie można spotkać renifery. Chrobotek stanowi ich główne pożywienie, więc nic dziwnego, że to właśnie od nich wzięła nazwę jedna z odmian tego pięknego mchu, wykorzystywanego przy dekoracjach. Mech chrobotek dostać można między innymi na stronie https://szklanatorebka.pl/pl/c/Mech-chrobotek/712.