Duża waga materiałowych kotar lub zasłon może utrudniać ich płynne przesuwanie w przypadku zastosowania klasycznych szyn sufitowych wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego. Takie szyny mogą uginać się pod ciężarem własnym kotar lub zasłon, żabki mogą się wyginać lub pękać, co nie tylko utrudni przesuwanie osłon okiennych, ale także wpłynie na zmniejszenie estetyki takiego rozwiązania. Jeśli chcemy zapewnić sobie wygodę przy montażu i obsłudze dużych i ciężkich zasłon lub masywnych kotar okiennych, potrzebować będziemy specjalnych szyn sufitowych. Czym powinny wyróżniać się takie szyny? Czy wciąż mogą to być szyny z tworzywa sztucznego?

Szyny metalowe

szyny sufitowe

Tego typu szyny charakteryzują się dużą sztywnością, przez co ich podatność na odkształcenia pod wpływem ciężkich kotar lub zasłon jest niewielka. Słabością tego typu szyn może być rodzaj dedykowanych do nich żabek i system przesuwania. Jeśli żabki będą kiepskiej jakości, mogą się blokować podczas przesuwania zasłon, zwłaszcza jeśli robimy to nie przy pomocy specjalnego mechanizmu, a jedynie w oparciu o siłę własnych rąk. Dlatego warto decydować się na szyny z systemem łożyskowym, które gwarantują płynne przesuwanie nawet wyjątkowo ciężkich kotar lub zasłon okiennych.

Wzmacniane szyny sufitowe z suwakami łożyskowymi

To unikalne rozwiązanie zostało stworzone specjalnie z myślą o kotarach i zasłonach o dużym ciężarze własnym. Specjalnie wzmacniane szyny sufitowe, które można znaleźć na tej stronie http://www.forestpolska.com/szyny-sufitowe.html mają zdolność do płynnego przesuwania kotar/zasłon o wadze sięgającej 15kg na metr długości. Szyny tego typu wyposażone są w łożyskowe suwaki, które zapobiegają sczepianiu i blokowaniu się żabek podczas przesuwania, co gwarantuje wygodę obsługi przesłon okiennych praktycznie każdego typu. Tego rodzaju szyny mogą być stosowane chociażby w salach kinowych czy w teatrach. Wykorzystuje się je również do obsługi dużych kotar w obiektach konferencyjnych czy w hotelach. Takie szyny sprawiają, że ciężkie kotary przesuwają się bez większych oporów, dzięki czemu do ich rozsunięcia nie trzeba przykładać wielkiej siły.