Ogród to miejsce, gdzie spędzanie czasu powinno być dla domowników chwilą relaksu i odprężenia. Dla wielu z nas, tego rodzaju miejsce pozwala również na realizację hobby, jakim jest uprawa i pielęgnacja roślin. Nic więc dziwnego, że z obu tych powodów chcemy dopieścić ogród i umieścić w nim wyjątkowe rośliny. Pamiętajmy jednak, że każda z nich potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji i to właśnie od niej w dużym stopniu zależy, czy zagospodarowana przez nas przestrzeń będzie jednocześnie funkcjonalna i estetyczna.

Iglaki w ogrodzie

Idealnymi roślinami, które wprowadzają do ogrodu niepowtarzalny klimat, są niewątpliwie wszelkiego rodzaju iglaki. Należą do nich również jałowce, które nadają ogrodom naturalności i dzikości. W sklepach, jak na przykład Sadowniczy.pl możemy znaleźć mnóstwo jego odmian, które z pewnością wpasują się w każdy typ ogrodu.  Ponadto, posiadają one również szereg innych zastosowań i właściwości:

  • są schronieniem dla wielu gatunków ptaków a ich owoce stanowią dla nich pokarm,
  • owoce są również doskonałą przyprawą wykorzystywaną w kuchni polskiej,
  • niewielkie szyszkojagody wykorzystuje się także w medycynie naturalnej.

Jałowce najlepiej sadzić w pobliżu miejsca, gdzie najczęściej odpoczywamy. Dlaczego? Ten rodzaj roślin wydziela do atmosfery dużą ilość fitoncydów, czyli związków, które hamują rozwój bakterii. Oznacza to, że chroniąc rośliny, oczyszczają jednocześnie powietrze z z mikroorganizmów chorobotwórczych szkodzących ludziom. Zjawisko to jest najbardziej intensywne w ciepłe i słoneczne dni.

Wymagania i uprawa

Jałowce powinno się sadzić w miejscach jak najbardziej nasłonecznionych. Warto przy tym pamiętać, że rośliny należące do tego gatunku nie lubią zbytniej wilgotności podłoża. Najlepiej sprawdzi się tutaj niezbyt żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie sucha gleba. Ponadto, powinno się je podlewać wyłącznie w czasie długotrwałych susz oraz sporadycznie w czasie w miarę ciepłych dni zimą. Takie postępowanie pozwoli na zabezpieczenie roślin przed suszą fizjologiczną.

Jałowce najlepiej umieszczać w glebie wczesną jesienią. Z kolei tak zwane cięcie sanitarne wykonuje się po zimie, kiedy już ustaną niskie temperatury. Najpierw jednak należy ocenić, które gałęzie są uschnięte, a które dopadła choroba. Pamiętajmy, że gałązki przycinamy do miejsca, gdzie zaczynają one robić się zielone. Jeśli nie zauważymy takich w pobliżu gałązek przeznaczonych do usunięcia, ucinamy je przy samym pniu. Ponadto, warto również dopasować kształt drzewka do naszych wymagań oraz do stylu całej przestrzeni ogrodowej.