Ze względu na dużą różnorodność dostępnych na rynku opraw oświetleniowych, a także na zmianę sposobu aranżacji współczesnych wnętrz mieszkalnych, centralne oświetlenie sufitowe ma dziś sporą konkurencję. Taką konkurencją dla tradycyjnych lamp wiszących mogą być modne plafony, reflektorki, spoty, a także tzw. oczka, które chowane są pod meblami, w ścianach lub w zabudowie sufitowej. Oczywiście poważną konkurencją dla klasycznych lamp sufitowych są również nowoczesne lampy wiszące, chociażby w postaci umieszczonych na jednej osi, ale niezależnych od siebie, zwisających z sufitu kilku opraw z kloszami lub bez kloszy. Wobec tak dużej różnorodności lamp i opraw oświetleniowych, wiele osób zastanawia się, czy stosowanie lamp wiszących w kuchni ma jeszcze jakikolwiek sens? Może lepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z oświetlenia centralnego i wybór jedynie oświetlenia punktowego?

Zalety oświetlenia centralnego

Jeszcze do niedawna jedyną alternatywą dla sufitowego oświetlenia wnętrz mieszkalnych były kinkiety, lampy stojące i stołowe. Tego typu oświetlenie nie stanowiło jednak poważnej konkurencji dla oświetlenia sufitowego, ponieważ ilość dostarczanego przez nie światła była niewielka. Takie oświetlenie pełniło zatem przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Oświetleniem funkcjonalnym było w zasadzie tylko i wyłącznie oświetlenie sufitowe. Dziś wybór rodzajów oświetlenia jest znacznie większy, przez co w niektórych przypadkach możliwa staje się całkowita rezygnacja z oświetlenia sufitowego. W praktyce jednak, w zdecydowanej większości przypadków, oświetlenie sufitowe jest wciąż najlepszym wyborem, jeśli chcemy rozświetlić całą przestrzeń danego wnętrza. Oczywiście nie musi to już być klasyczny żyrandol czy typowa lampa. Nowoczesne lampy wiszące kuszą różnorodnością kształtów, form i kolorów, dzięki czemu znalezienie wiszącej lampy do kuchni, nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu.

Oświetlenie punktowe alternatywą dla oświetlenia centralnego?

Lampy świecące punktowo rozświetlają jedynie wybrane punkty danego pomieszczenia, co oczywiście w pewnych sytuacjach może być rozwiązaniem niezwykle wygodnym. W kuchni najlepszym wyborem będzie połączenie tych dwóch rodzajów oświetlenia w jedno, na przykład poprzez wybór specyficznych rodzajów nowoczesnych lamp wiszących, chociażby zyskujących na popularności spotów lub reflektorów, które zwykle umieszczane są na długich listwach i podwieszane bezpośrednio pod sufitem. Poza tym pamiętajmy, że im pomieszczenie większe, tym potrzeba większej ilości punktowo świecących lamp. Decydując się na oświetlenie centralne, przy pomocy jednej lampy rozświetlamy całą przestrzeń kuchni.