Monitory terenowe to szalenie przydatne akcesoria, którymi nie pogardzi żaden znający się na rzeczy fotograf czy też kamerzysta. To montowane zewnętrznie na urządzeniach dodatkowe ekrany. Przejmują one od ekranów montowanych bezpośrednio w sprzętach funkcję wyświetlania tego, co filmujemy lub fotografujemy. Dzięki większej przekątnej oraz lepszej rozdzielczości wydatnie wspomagają pracę fotografa lub kamerzysty. O ile profesjonaliści raczej bardzo dobrze wiedzą, czego szukają, o tyle amatorzy mogą mieć problemy z wybraniem odpowiedniego monitora. O ile łatwo jest wskazać dobrą markę (na przykład monitory lilliput), o tyle pozostałe parametry nie muszą już być tak oczywiste. Oto kilka porad na temat zakupu monitorów terenowych.

Rozmiar i waga mają znaczenie

Monitor LilliputNajważniejszą cechą do oceny nowego monitora jest jego rozmiar. Choć nazwa monitor lilliput może sugerować coś innego, to jednak te monitory są większe niż te w aparatach i dodatkowo oferowane są w różnych rozmiarach. W większości przypadków monitor na aparacie służy jako bardziej elastyczny ekran, który jest większy od ekranu podglądu z kamery lub taki, który można ustawić niezależnie od samego aparatu. Pozwala to na wykorzystanie go jako pomoc w określaniu kompozycji ujęcia oraz jego kadrowaniu. Wybór monitora ze sklepu: https://www.bemixmedia.pl/lilliput-cat-1268 zależeć będzie najprawdopodobniej od tego, jak duży jest wymagany ekran a następnie pod kątem wygodnego korzystania z niego. Należy pamiętać, że im większy jest monitor na aparacie, tym bardziej będzie zasłaniał znajdujący się przed osobą fotografującą widok. Tym cięższy zrobi się cały zestaw, im cięższy będzie dodatkowy ekran - co może mieć znaczenie, jeśli zamierzamy ze sprzętem fotograficznym udawać się na długie piesze wycieczki. Ponadto, przy szybkich ruchach kamery ciężki monitor może przesunąć się i zaburzyć równowagę fotografa. Biorąc pod uwagę rozmiar i wagę monitorów, zazwyczaj preferowane są monitory od 5 do 7 cali, przy czym inne rozmiary są przydatnew przypadku montowania ich poza aparatem i w specjalnych zastosowaniach. Pięciocalowe monitory nie ustępują pod względem funkcjonalnym większym "braciom". Bez trudu można znależć urządzenia wyposażone w większość najistotniejszych funkcji. Każdy monitor lilliput, na przykład, posiada opcje takie jak maksymalne zbliżenie, regulacja palety kolorów, histogram, kształt fali, parada i wektory. Należy też zwrócić uwagę na to, że istnieje teraz w pełni funkcjonalny 5-calowy ekran, który można przekształcić w wizjer typu okularowego, podobny w zastosowaniu do lupy.

Coś, co po prostu nie zadziała z ekranem siedmiocalowym.

Waga jest często pomijana, dopóki nie zamontujesz monitora i strzelasz w trybie ręcznym przez cały dzień. Zdecydowanie chcesz wziąć pod uwagę ciężar monitora i sposób jego zamontowania. Im większy ciężar, tym szybciej się męczysz, a przy szybkich ruchach kamery ciężki monitor może przesunąć się i zaburzyć równowagę.