Wprowadzenie do diety dziecka pierwszych przecierów owocowo-warzywnych zalecane jest już od 6 miesiąca życia, choć trzeba pamiętać, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, mogą z takich przecierów korzystać nieco wcześniej. Eksperci wspominają nawet w 4-5 miesiącu. Zależy to oczywiście od wielu indywidualnych czynników, w tym od przejawiania przez dziecko zainteresowania pokarmami innymi niż mleko. Dobrą wskazówką do rozpoczęcia podawania pierwszych przecierów tj. Bobovita jest wyraźne zainteresowanie dziecka innymi rodzajami pokarmów, na przykład tymi spożywanymi przez mamę, delikatne podgryzanie przez dziecko własnych paluszków czy symulowanie przez niemowlaka odruchu gryzienia. Oczywiście pokarmy inne niż mleko należy wprowadzać do diety dziecka stopniowo. Z jednej strony chodzi o stopniowe oswajanie dziecka z nowymi smakami, z drugiej zaś o przyzwyczajenie jego organizmu do trawienia innych pokarmów niż mleko.

W większości przypadków urozmaicanie diety dziecka, rodzice rozpoczynają od wprowadzania do jego jadłospisu przecierów owocowych, które zwykle są słodsze i przyjemniejsze w smaku, a przez to chętniej akceptowane przez malucha. Tymczasem takie postępowanie może zniechęcić niemowlaka do przyjmowania mniej smakowitych przecierów warzywnych, które w rzeczywistości są bardziej treściwe i bardziej korzystne dla jego rozwoju. Eksperci firmy Bobovita, a także wielu innych specjalistów sugeruje, żeby pierwszymi pokarmami innymi niż mleko, były właśnie przeciery warzywne. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do ich charakterystycznego smaku i w przyszłości wciąż chętnie będzie po nie sięgało. Naturalnie pamiętamy o stopniowym wprowadzaniu takich produktów do diety niemowlęcia. Zaczynamy od 2-3 łyżeczek przecieru i nie przejmujemy się, jeśli dziecko nie jest w stanie zjeść takiej dawki pokarmu w całości. W początkowej fazie karmienia soczkami i przecierami chodzi przede wszystkim o przyzwyczajenie dziecka do nowych smaków i kształtowanie jego naturalnych odruchów związanych z jedzeniem pokarmów innych niż mleko.

Jednym z najlepszych warzyw, jakie możemy wprowadzić do diety niemowlaka, jest marchewka, która ma ciekawą konsystencję i przyjemny smak, a także znikome prawdopodobieństwo wywołania reakcji uczuleniowej. Z czasem warto sięgać po inne przeciery warzywne, a później owocowe lub owocowo-warzywne. W ofercie takich firm jak Bobovita znajdziemy mnóstwo oryginalnych i zdrowych przecierów dla dzieci w różnym wieku, również dla tych najmłodszych, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z nowymi smakami.