Płaskostopie to często pojawiające się schorzenie, z którym boryka się duży odsetek populacji. Polega ono na zdeformowaniu stopy w taki sposób, że jej fizjologiczna budowa zostaje zniekształcona, przez co staje się ona po prostu płaska. Każdy z czasów szkolnych pamięta pewnie ćwiczenie, które polegało na sprawdzaniu swojego odcisku stopy na przykład na piasku. Jeśli odbiła się cała stopa to oznaczało to, że istnieje poważne podejrzenie, iż dziecko choruje właśnie na płaskostopie. Wyróżniamy różne rodzaje deformacji stopy:

  • Płaskostopie podłużne
  • Płaskostopie poprzeczne
  • Stopy płasko-koślawe
  • Halluksy
  • i wiele, wiele innych.
płaskostopie podłużne

Najczęściej spotykane schorzenie

Najczęściej i najbardziej przykrym schorzeniem jest właśnie płaskostopie podłużne. W jaki sposób je diagnozować i jak powinno przebiegać leczenie? Niewydolność aparatu więzadłowo-mięśniowego, brak ruchu, praca stojąca, nieprawidłowe obuwie, nadwaga, niektóre choroby takie jak RZS czy cukrzyca. - wszystkie te czynniki mogą wpływać na pojawienie się płaskostopia podłużnego. Diagnoza stawiana jest na podstawie konkretnych badań. Ważne jest trafne określenie problemów oraz rozkładu nacisku na podeszwie stopy w warunkach dynamicznych i statycznych poprzez komputerowe badanie stóp. Leczenie jest nieco kłopotliwe, ale przynosi całkiem niezłe efekty. Na początek trzeba dopasować odpowiednią wkładkę ortopedyczną, którą oferuje każdy dobrze zaopatrzony sklep medyczny. W takich miejscach znajdzie się również mnóstwo innych akcesoriów, dzięki którym proces leczenia będzie jeszcze efektywniejszy. Konieczne są także odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja prowadzona pod okiem specjalisty.

Przykładowe ćwiczenia na płaskostopie

  • Leżąc na plecach staramy się jak najgłośniej bić brawo naszymi stopami.
  • Leżąc na plecach trzymamy stopami woreczki z grochem i wykonujemy rowerek
  • Zdejmujemy skarpetki stopami - bez pomocy rąk
  • Stojąc w pozycji wyprostowanej wspinamy się na palce
  • Codziennie przez 5 minut chodzimy na palcach.

Skuteczność i efekty po ćwiczeniach

Te ćwiczenia wydają się być wręcz przedszkolne, ale są bardzo skuteczne i szybko przynoszą efekty. Jeśli pojawia się podejrzenie o jakiejkolwiek deformacji stopy nie wolno go bagatelizować. Tylko wczesna diagnoza jest w stanie całkowicie przywrócić stopie naturalny kształt. Nieleczone płaskostopie może niestety prowadzić do powikłań a w efekcie także do dolegliwości bólowych, które bardzo trudno uśmierzyć. Szkoda zdrowia na faszerowanie się tabletkami i środkami przeciwbólowymi, kiedy można wrócić do zdrowia zupełnie bez nich. Wystarczy tylko zdrowy rozsądek.