Każdy wędkarz, ale także osoba wykonująca pracę wymagającą brodzenia po wodzie doceni niewątpliwe walory woderów. To unikalne połączenie tradycyjnych gumowych kaloszy z nieprzemakalnymi spodniami znajduje zastosowanie podczas połowu ryb, zwłaszcza w wędkarstwie muchowym, ale także jest niezastąpionym sprzętem dla służb ratowniczych.

Wodery - niezbędne na łowisku

Wodoodporne buty do brodzenia w wodzie są niezastąpionym sprzętem wędkarskim. Wykonane z nieprzemakalnej, nienasiąkającej gumy zapewniają wysoki komfort użytkowania. Pozwalają swobodnie i z wygodą brodzić po wodzie, bez ryzyka przemoczenia. Trwała zewnętrzna powłoka jest odporna na uszkodzenia i przetarcia, dzięki temu nawet brodzenie wśród wystających z wody gałęzi czy patyków nie stanowi zagrożenia. Ponadto podeszwa woderów posiada wysoki bieżnik, który zapobiega ewentualnym poślizgom i zapewnia odpowiednią stabilizację chodu. Wewnątrz wodery posiadają specjalny materiał, który ułatwia ich zakładanie i zdejmowanie. Zwykle spodniobuty posiadają specjalne mocowanie, klipsy, za pomocą których przypinane są do paska od spodni. Zapobiega to nieoczekiwanemu zsunięciu się woderów. Wyposażony w taki specjalistyczny ubiór wędkarz, może swobodnie brodzić po rzece lub innym łowisku, nie martwiąc się o przemoczenie.

Trzy style woderów

W zależności od zapotrzebowania i głębokości łowiska, wędkarz ma do dyspozycji trzy wysokości spodniobutów, do bioder, pasa lub sięgające do klatki piersiowej. Wśród nich na uwagę zasługują te, wyposażone w specjalne, oddychające membrany, które zapobiegają poceniu się i gwarantują wyjątkowy komfort użytkowania. Co więcej ten rodzaj woderów świetnie sprawdza się zarówno w ciepłej porze roku, ale także zimą. Wystarczy pod nie założyć odpowiednią odzież termiczną i nawet mróz i chłód nie będzie straszny. Ich niewątpliwą zaleta jest także waga. W porównaniu do klasycznych, gumowych spodniobutów są wyjątkowo lekkie i wygodne, co przy długotrwałym łowieniu nie jest bez znaczenia. Niestety wodery oddychające mają jedną, podstawową wadę, są dużo droższe od tradycyjnych modeli i nie każdy wędkarz może sobie na nie pozwolić. Nieco tańszą alternatywą są spodniobuty neoprenowe. Choć nie są tak komfortowe jak oddychające, równie lekkie, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Niestety długotrwałe w nich przebywanie powoduje przegrzewanie się, co jest największą ich wadą.

Kiedy planujemy zakup woderów, warto się zapoznać z ofertą sklepów wędkarskich i prześledzić najnowsze nowinki. Dobrze jest także śledzić ogłoszenia, być może trafi się okazja zakupu przyzwoitych spodniobutów w atrakcyjnej cenie.