3 kroki do funkcjonalnej kuchni

Aranżacja kuchni jest bardzo istotnym elementem planowania całego projektu mieszkania. To pomieszczenie można nazwać sercem domu. Właśnie tam dzieje się magia związana z gotowaniem posiłków oraz spotkania rodzinne przy wspólnym śniadaniu. Bez względu na to, czy kuchnia jest samodzielnym pomieszczeniem, czy jest to aneks, musi być maksymalnie praktyczna i ustawna. Nie jest łatwą sprawą samodzielnie przygotować trafiony zarys umeblowania, jednak przy dużej dozie inspiracji oraz informacji z internetu, jest to jak najbardziej możliwe. Na czym warto się skupić, planując to wnętrze?

Wprowadzenie trójkąta kuchennego

zlewozmywak podwieszany

Idealna ergonomia w kuchni bardzo ułatwia pracę. Takie rozplanowanie poszczególnych elementów zapewnia szybkie gotowanie oraz sprzątanie. Istotnym pozytywem jest też posiadanie wszystkiego pod ręką. Trójkąt roboczy ma za zadanie umiejscowić kuchenkę, zlew i lodówkę w jednostajnej odległości, która zapewni płynność ruchów i skrócenie ścieżek między ciągami roboczymi. Nie wolno zapominać o odpowiedniej ilości blatu roboczego oraz miejsca przy lodówce na wyjęcie potrzebnych składników. Istotne jest też zapewnienie przestrzeni pomiędzy kuchenką a ścianą lub słupkiem.

Sprzęty, które otwierają perspektywy

Sprzęt kuchenny powinien być energooszczędny. Kupując piekarnik, zmywarkę oraz lodówkę, należy zwrócić uwagę na pobory mocy i zainwestować w najlepszy ekwipunek. Wyposażenie, którym jest duże AGD, zazwyczaj zamawiamy raz na kilkanaście lat. Warto przemyśleć sprawę i zapoznać się z różnymi możliwościami. Kolejne elementy dotyczą zmywania. Mimo że planujemy zakupić zmywarkę, wymagany jest montaż zlewu. Tradycyjnie jest to wygodny zlewozmywak podwieszany występujący w różnych wersjach (wiele rodzajów zlewozmywaków dostępnych tu: https://catido.pl/pol_m_Kuchnia_Zlewozmywaki-podwieszane-470.html). Wszystko zależy od ilości miejsca oraz potrzeb. Można tu wymienić model jedno lub dwukomorowy oraz sposobność występowania ociekacza. Zlewozmywak podwieszany dzieli się także na materiał, z którego jest wykonany, czyli stal emaliowana, ceramika, granit lub szkło. Kolejny etap to dobranie dodatkowego wyposażenia. Zlewozmywak podwieszany montuje się razem z kranem oraz dodatkową deską do krojenia, dozownikiem na mydło czy rozdrabniaczem odpadów.

Najpopularniejsze rozwiązania- meble kuchenne

Kuchnia nie istnieje bez mebli umożliwiających przechorowywanie naczyń i garnków. Na tym etapie mamy wiele sposobności. Można kupić gotowy zestaw proponowany w sklepie meblowym lub zamówić indywidualny projekt u stolarza. Bez względu na finalny wybór funkcjonalna kuchnia posiada pakowne szuflady, głębokie półki oraz systemy ułatwiające wyciąganie produktów. Amator w tej dziedzinie może mieć trudności z podjęciem kluczowych decyzji. Przed ostatecznym zakupem warto udać się w kilka miejsc i wysłuchać porad specjalistów.