Wybierając się na zimowe szaleństwo powinno się pamiętać o kombinezonie, nartach i butach. Czy to jednak wszystko co należy zabrać ze sobą na stok? Istnieje pewien element, dzięki któremu podczas śnieżnej zabawy można czuć się naprawdę bezpiecznie.

Opis i skuteczność ochrony

Ochronne nakrycie głowy - niezbędnik narciarzaKaski narciarskie stosuje się głównie podczas jazdy na desce snowboardowej, nartach zjazdowych, a także w trakcie uprawiania skoków narciarskich. Mają one przede wszystkim zabezpieczać głowę przed wszelkimi urazami, powinny być także odpowiednio dobrane i dopasowane, aby spełniały swoja funkcję. Istnieją różne rodzaje tego sprzętu. Przykładowo, zewnętrzna warstwa kasku do narciarstwa alpejskiego i skoków musi być wykonana z twardego materiału, odpornego na różnego rodzaju uderzenia i przebicia. Musi posiadać on również wentylację i uchwyt mocujący google, zabezpieczający je przed spadnięciem. Te, dla narciarzy biegowych są z kolei ażurowe i nie mają twardego pokrycia. Szacuję się, że około 25% wypadków na stokach kończy się urazami głowy. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że kaski narciarskie i ich prawidłowe używanie może spowodować uniknięcie 7 tysięcy urazów głowy w czasie upadku wśród narciarzy w Stanach Zjednoczonych.

Dobrowolna chęć czy obowiązek?

W większości krajów europejskich kaski narciarskie nie są obowiązkowym wyposażeniem wśród dorosłych osób, dlatego to też od ich decyzji zależy, czy się na niego zdecydują. W Polsce, a także w wielu innych krajach wprowadzono przymus ich noszenia wśród dzieci poniżej 16 roku życia. Natomiast Włosi ustanowili ten przepis dla młodzieży i młodszych, którzy nie ukończyli 15 lat. W Norwegii i Słowenii z kolei bariera ta kończy się na 13 roku życia. Mandat za brak tego elementu może wynieść od dwudziestu do nawet pięciuset złotych. Wszystko to stosuje się chcąc zwiększyć bezpieczeństwo i przestrzec rodziców, aby dbali o swoje pociechy.

Odszkodowanie w razie wypadku i szeroka dostępność

Posiadanie kasku może mieć istotne znaczenie przy wypłacie odszkodowania. Ubezpieczyciel posiada prawo odmowy jego wypłaty w przypadku, gdy w trakcie wypadku kontuzjowany nie miał przy sobie tego sprzętu. Kask musi posiadać również odpowiedni certyfikat. W Europie obowiązuje FISI 1077. Kaski można nabyć w każdym sklepie ze sprzętem narciarskim. Istnieje szeroka kolorystyka oraz wiele firm je produkujących. Ci bardziej leniwi i rzadko korzystający z zimowego szaleństwa nie muszą kupować kasku, lecz nabyć go w wypożyczalniach, które są w prawie każdym, dobrze zorganizowanym ośrodku.