Wędka jako element do łowienia ryb jest bez wątpienia sprzętem składającym się z poszczególnych części, ale też często mówimy tutaj o akcesoriach dodatkowych, często niezbędnych. Na pewno podstawą będzie tu wędzisko, które to stanowi niejako styl wędki.

Styl ten może być wykonany z drewna bambusowego, kompozytów włókien węglowych, ewentualnie włókna szklanego. Istotne jest aby takie wędzisko było sprężyste i nie łamliwe. Nie rzadko jest elementem składanym, które może dochodzić nawet do 15 metrów, a niekiedy i jeszcze większej długości. Przeważnie jednak mówimy o około 3 metrach.

Należy nadmienić, że równie ważnym elementem wędki jest kołowrotek, który to niejako steruje żyłką, czy sznurem w zależności od tego, jakiego to tworzywa używamy. Warto dodać, że przy wędziskach z kołowrotkiem mówimy także o przelotkach, gdzie to przewleka się żyłkę lub sznur. Mamy tu też uchwyt do kołowrotka. Na końcu żyłki musi znaleźć się haczyk, na którym z kolei zakłada się przynętę. Przynęty również mogą należeć do sprzętu wędkarskiego, kiedy to tylko mówimy o przynętach sztucznych. Mogą to być imitacje owadów, larw, rybek, czy choćby krewetek. Jednak jeżeli chodzi o akcesoria wędkarskie to jeszcze nie wszystko. Wyróżnić bowiem należy takie rzeczy, jak spławiki, dzwonki, ciężarki, grzebienie do topów oraz wiele innych.

akcesoria wędkarskie

To jednak nie wszystko odnośnie akcesoriów. Możemy jeszcze powiedzieć o tych rzeczach, które to nie należą bezpośrednio do sprzętu wędkarskiego, a są bardzo użyteczne, a niekiedy i niezbędne. Mamy na przykład igły do przeszywania martwych rybek, specjalne agrafki, siatki, czy też sita wędkarskie, stojaki i podpórki pod wędki, wypychacze do przynęt, zwijadełka, sygnalizatory brań, wszelkiego przeznaczenia przypony, napowietrzacze, pompki, bojki, wiertła, rury wyrzutowe i tak można by jeszcze długo wymieniać.

Co istotne akcesoria takie mogą być wykorzystywane ogólnie, ale też mogą zależeć od konkretnego rodzaju wędki, czy stylu łowienia. Niektóre akcesoria jak na przykład wspomniane przypony, czy igły są ściśle przypisane konkretnym gatunkom ryb. Jedne przykładowo będą świetnie się sprawdzały przy połowie karpi, inne z kolei nadają się do łowienia szczupaków. Tu także należy wspomnieć o różnorodności poszczególnych komponentów danego sprzętu, bo możemy tu wspomnieć o akcesoriach do wędzisk, tyczek, czy choćby akcesoriach do konkretnego połowu - muchowego, podłogowego, czy też spinningowego. Ponadto dane elementy mogą się różnić budową materiałową, długością, jak również wielkością.