Środki do prania

Robienie prania należy do jednej z tych czynności, które w ostatnich czasach zostały znacznie zautomatyzowane. Nie oznacza to jednak, że wszystkie rzeczy związane z praniem zostały uproszczone – teraz bowiem coraz trudniej jest wybierać odpowiednie produkty, które mogłyby służyć praniu naszych ubrań, bielizny czy dodatkowych akcesoriów. Co wybrać do prania?

Różnorodność środków do prania sprawia, że często nie potrafimy wybrać odpowiednich detergentów dla swoich potrzeb. Zazwyczaj nasze wyboru kończą się na proszku do białych i kolorowych tkanin, ewentualnie również płynie do prania dla tkanin delikatnych. Tymczasem możliwości są o wiele większe i warto z nich korzystać, jeśli chcemy robić wydajne i skuteczne pranie – do dyspozycji mamy m.in. płyny, kapsułki do prania czy rozmaite żele.

Proszki do prania

Proszki są najczęściej stosowanymi detergentami do prania; dzielą się na specyfiki o różnej sile działania. Mogą być stosowane osobno do rzeczy białych (mają wówczas działanie wybielające) oraz do rzeczy kolorowych. Sprawdzą się w przypadku prania w wysokich temperaturach, ale nie są polecane do prania w temperaturach bardzo niskich czy w przypadku delikatnych rzeczy.

Żele i kapsułki

Żele i kapsułki do prania to jedne z najnowszych rozwiązań, które przynosi nam chemia gospodarcza. Plasują się one pomiędzy proszkami a płynami, ponieważ są łatwiejsze do usunięcia od klasycznego proszku, ale jednocześnie nie są aż tak delikatne dla rzeczy. Żele do prania bez problemu stosować można również w praniu ręcznym, jeśli tylko producent je do tego przeznacza. Kapsułki do prania są z kolei niezwykle wygodne dla osób, które nie chcą dozować proszku – można je włożyć do bębna, a jedna dawka wystarcza na jedno pranie. Kapsułki do prania możesz znaleźć łatwo w sklepach internetowych, takich jak: Clineo.pl.

Płyny do prania

Płyn do prania jest jednym z najdelikatniejszych detergentów do prania. Łatwo się wypłukuje dzięki swojej strukturze płynnej. Doskonale sprawdzi się do prania w niskich temperaturach, jak również w przypadku rzeczy bardzo delikatnych. Może być stosowany też do prania ręcznego, szczególnie np. bardzo delikatnej bielizny. Zazwyczaj wybierany jest chętnie w domach, w których mieszkają małe dzieci – płyny mają substancje łagodzące, a dostępna jest również oferta środków antyalergicznych.

Metody naturalne

Wśród sposobów na pranie naszych rzeczy znajdzie się również grupa metod naturalnych. Należą do nich choćby rozmaite orzechy do prania czy płatki mydlane. Takie metody mogą sprawdzić się w przypadku, gdy mamy do czynienia z osobą bardzo silnie reagującą na substancje chemiczne zawarte w detergentach do prania. Ich skuteczność jest dyskusyjna, jednak przy odpowiednim zachowaniu techniki prania – porównywalna z innymi środkami.