Rozwój rynku i sektorów biznesu sprawia, że nasza praca nie ogranicza się tylko do przesiadywania w biurze przez osiem godzin. To połączenie spotkań, szkoleń, wyjazdów na konferencje oraz działalności zdalnej w zaciszu domowym. Firma powinna wiedzieć, jak wygląda dzień pracownika i jak dużo miał aktywności. Z drugiej strony ścisła kontrola może negatywnie wpłynąć na produktywność i motywację. Jednak nadal ogranicza nas etat i konieczność wykazywania, ile godzin zostało faktycznie przepracowanych. Jakie mamy możliwości w temacie sprawdzenia, ile czasu twój podwładny poświęca pracy?

Zwykłe aplikacje, niezwykłe możliwości

biurkoKontrola czasu pracy pracownika

odbywa się praktycznie w każdej dużej firmie. Z większym lub mniejszym skutkiem. Tradycyjne systemy, których działanie polega na prowadzeniu ewidencji pobytu pracownika w biurze, funkcjonują na zasadzie kliknięcia kartą w czytnik rano i przed wyjściem z budynku. Ten sposób jest jednak efektywny tylko wtedy, gdy nasza praca ogranicza się do przesiadywania w jednym miejscu. Kontrola czasu pracy pracownika nie odbywa się poza organizacją. Dzisiejsze aplikacje pozwalają w prosty sposób śledzić aktywności naszych podwładnych również na spotkaniach i przy pracy zdalnej. Za pomocą telefonu nasz pracownik informuje system o działalności na rzecz firmy, rejestrując wszelkie przerwy. Im prostsze rozwiązanie, tym lepiej.

Monitorowanie mobilnych pracowników

Większość organizacji posiada dział sprzedaży, który zatrudnia pracowników mobilnych. Ich praca polega na przemieszczaniu się i odwiedzaniu klientów każdego dnia. Bardzo ważne jest, aby każda ze stron: pracodawca i podwładny, znali zasady monitorowania aktywności oraz odpowiednio z nich korzystali. Kontrola czasu pracy pracownika to nie kara, lecz pomocne narzędzie działające na korzyść ogółu firmy. Zamieszczenie w samochodach nadajników GPS podłączonych do terminali komunikacyjnych, pozwala na produktywne rejestrowanie czasu spędzonego na pracy. Ogranicza to w pewien sposób pracownika, niwelując prywatne potrzeby załatwiania spraw w pracy. Tym samym: wzrasta wydajność, poprawia się skupienie na wyznaczonych zadaniach, istnieje możliwość zaoszczędzenia na paliwie, pojawia się ewentualność braku nadgodzin. Badania wykazują, że wprowadzenie systemu zliczania czasu pracy, wpływa korzystanie na wydajność pracowników i ogranicza spóźnienia. Jest to również duża korzyść dla samego pracownika, który ma świadomość, ile przepracował w danym miesiącu. Większość tego rodzaju technologii posiada możliwość zaprojektowania funkcjonalności odpowiadających na potrzeby klientów. Dzięki temu firma może mieć pewność o skuteczności całości przedsięwzięcia.