Wytworzenie jakiegoś konkretnego produktu nie kończy się na zapakowaniu go w odpowiednie opakowanie i odesłaniu do klienta. Konieczne jest również umieszczenie na nim kodu kreskowego oraz informacji dotyczących chociażby użytych składników czy sposobów przechowywania. To wszystko musi być zawarte na etykietach, które dodatkowo powinny ładnie wyglądać, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta i przekonać go do zakupu produktu. Jak zatem zabrać się do etykietowania?

Szerokość i wysokość, czyli rozmiar ma znaczenie

etykiety samoprzylepne

Aby wiedzieć, jakie etykiety samoprzylepne zakupić, konieczna jest wiedza dotycząca sprzętu do dalszej obróbki, jakim dysponujemy w przedsiębiorstwie. Wszystkie potrzebne w tym celu parametry - między innymi maksymalna wielkość etykiety, jaką możemy wyprodukować - podane są na drukarkach. Jeśli nie doczytamy, lub zamówimy na wyczucie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że prawidłowe wykorzystanie etykiety będzie niemożliwe. Warto również pamiętać, że wymiary są zawsze podawane w tej samej kolejności - najpierw szerokość a po niej wysokość.

Jaki materiał?

Łatwo się domyślić, że nie każda etykieta nadaje się do oklejenia konkretnego produktu. Wpływ na ich zastosowanie mają między innymi warunki, w jakich dane opakowanie będzie przechowywane, transportowane oraz magazynowane. Produkty, które przechowuje się w lodówkach i zamrażarkach muszą być zaopatrzone w wodoodporne etykiety samoprzylepne, co w przypadku na przykład chleba czy chipsów nie jest koniecznością. Producenci etykiet wychodzą naprzeciw takim wymaganiom , dzięki czemu na rynku dostępnych jest kilka wariantów. Papier. Tego typu etykiety są przeznaczone do wydruku termotransferowego. Taki druk jest trwały i odporny na ścieranie. Etykiety drukowane na papierze sprawdzą się tam, gdzie nie jest potrzebna wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Akryl. Etykiety samoprzylepne drukowane na akrylu są odporne na działanie bardzo wysokich temperatur oraz promieni UV, dlatego najczęściej są stosowane jako oznaczenia regałów, plomby gwarancyjne oraz etykiety informacyjne. Polietylen. Używany jest głównie na miękkie pojemniki, przez co świetnie się sprawdza w przemyśle kosmetycznym i chemicznym. Winyl. Etykiety wykonane z tego materiału są elastyczne, dzięki czemu mogą być naklejane na trudne powierzchnie. Mają one zastosowanie przy plombowaniu podzespołów elektronicznych oraz części komputerowych. Ponadto, nie przewodzą prądu i są niepalne (gasną po 15 sekundach). Poza wyborem rozmiaru i materiału, w przypadku etykiet samoprzylepnych, ważny jest również kolor i kształt. Te jednak zależą przede wszystkim od rodzaju opakowania oraz od samego produktu, który ma być przez nie oznakowany.