Dawniej do stworzenia oddzielnej, wyizolowanej od reszty mieszkania przestrzeni, wystarczał dzieciom zwykły koc. Z takiego koca robiło się namiot i można było przenieś się do zupełnie innego świata. Dziś zamiast koców i niepewnych konstrukcji można kupić dziecku gotowy namiot w kształcie klasycznego domku lub indiańskiego wigwamu. W sklepach znaleźć można dziesiątki różnorodnych konstrukcji tego typu. Największą popularnością cieszą się oczywiście tanie namioty dla dzieci, wyróżniające się prostą i lekką konstrukcją, które w kilka sekund można rozstawić w dziecięcym pokoju lub salonie. Kupić można także większe namioty z dłuższymi korytarzami, przez które mogą przeciskać się dzieci, a także dobrze izolowane namioty, z których można korzystać na zewnątrz pomieszczeń, zabierać je ze sobą nad morze czy nad jezioro. Takie namioty chronią nie tylko przed słońcem, ale także przed wiatrem, a nie rzadko również przed deszczem.

Namioty dla dzieci, zwłaszcza te dedykowane do użytku domowego, to wyjątkowo lekkie konstrukcje wykonane ze stosunkowo cienkich, przewiewnych materiałów. Ich największą zaletą jest prosta budowa, niska waga, a także atrakcyjna cena. Namioty dziecięce tego typu najczęściej wyposażone są w zamykane na zamek błyskawiczny lub zawiązywane na sznurek drzwiczki, a w niektórych wersjach także w okno lub okna. Takie funkcjonalności zwiększają atrakcyjność namiotu jako przedmiotu użytkowego, zapewniają również więcej opcji w czasie dziecięcych zabaw. Co bardzo ważne, większość tego typu domków/namiotów pomalowana jest w bajkowy sposób, nadający ich bardzo charakterystycznego wyglądu– bajkowego domku, indiańskiego namiotu, zamku księżniczki czy rycerskiej warowni.

Bardziej profesjonalne namioty dla dzieci, zwłaszcza te dedykowane do użytkowania na zewnątrz pomieszczeń, wykonywane są z odpowiednio grubszych, bardziej wytrzymałych materiałów, w związku z czym również ich konstrukcja musi być nieco mocniejsza, bardziej stabilna. Takie namioty dziecięce są zdecydowanie droższe, ale i możliwości ich stosowanie zdecydowanie większe. Namiot tego typu można na przykład rozbić w ogrodzie i pozostawić go w tym miejscu na okres całych wakacji. Dziecko może korzystać z takiego namiotu kiedy tylko zapragnie, również w czasie opadów deszczy – oczywiście, jeśli powłoka namiotu jest wodoszczelna. Dobrej jakości namiot to także fajny gadżet, jeśli wybieramy się z dziećmi nad morze lub nad jezioro. Rozbicie niewielkiego namiotu na plaży nie zajmie nam wiele czasu, a stworzy dziecku możliwość dodatkowej zabawy, a przy okazji zapewni mu osłonę od wiatru i słońca.