Poza malowaniem ścian możemy je także wytapetować, co daje nam znacznie więcej możliwości wyboru. Wzorów bowiem jest tak wiele, że nie sposób zliczyć, a dochodzą przecież także fototapety. Tu co prawda w danym sklepie będzie zapewne wiele ciekawych, już gotowych tapet z nadrukami, ale nawet jeżeli wśród szerokiej gamy motywów i to każdej niemal dostępnej kategorii, nie znajdziemy niczego co nas zadowala, możemy zamówić sobie fototapetę własnego pomysłu. Wiele firm zajmuje się właśnie tapetami na zamówienie, poza tymi sprzedawanymi z oferty oczywiście.

Każde pomieszczenie w naszym mieszkaniu, biurze, czy klubie osiedlowym możemy udekorować według własnego uznania i bez wątpienia fototapety najlepiej mogą oddać charakter danego pomieszczenia. Ponadto taka tapeta z motywem może powiedzieć coś o nas samych, naszych zainteresowaniach. W miejscu, gdzie znajduje się taka panorama, pejzaż, zdjęcie, czy nawet rysunek możemy czuć się lepiej. Zalet dotyczących fototapet jest jednak znacznie więcej. Choćby sam fakt dotyczący kategorii, gdyż możemy wybrać coś dla chłopców, dziewczynek, dzieci, entuzjastów podróży, fanów filmów i można tak wymieniać bez końca. Nie sposób nie wspomnieć o fotomontażu. Przykładowo podoba nam się jakieś malownicze miejsce, jakaś metropolia, czy stadion, gdzie nie mamy możliwości by się wybrać. Wówczas możemy przesłać własne zdjęcie do firmy, która wkomponuje naszą fotografię właśnie w fototapetę przedstawiającą wymarzone dla nas miejsce. I możemy być pewni, że jakość takiego motywu może być niezwykle wysoka, a samo wtopienie naszego wizerunku tak rzeczywiste, że nie jedna osoba będzie skłonna uwierzyć, że kiedyś byliśmy w miejscu widniejącym na tapecie.

To jednak nie wszystko co jest korzystne dla nas kiedy to decydujemy się na jakąś spośród fototapet. Kolejną bowiem zaletą są tapety z motywami 3D. Tu mamy doskonałe odwzorowanie konkretnego obrazu, co można tak dopasować do danego pomieszczenia, że stanie się ono jaśniejsze, ciemniejsze, mniejsze, czy większe, w zależności od tonacji barw, głębi jaka nam będzie odpowiadać. Będzie to oczywiście jedynie wrażenie. Ponadto fototapeta może nam zasłonić plamę, zaciek, odprysk, czy inny niepożądany, a szpecący ścianę problem.

Tapety takie możemy kleić nie tylko za pomocą oddzielnie sporządzonego kleju, gdyż są już takie produkty, które na płótnie mają już naniesioną warstwę kleju. Co do rozmiarów to tutaj nie ma większych ograniczeń. Może być jednak tak, że trzeba będzie zamówić interesującą nas wielkość, czy nawet kształt takiej tapety. Samo klejenie nie powinno przysporzyć większych problemów, a priorytetem będzie tu szczególna ostrożność i precyzja, gdzie przy naklejeniu takiej tapety może okazać się, że nie da się jej odkleić i położyć na nowo bez uszczerbku na płótnie.