Coraz więcej osób w dążeniu do tworzenia zupełnie indywidualnego, intymnego wnętrza w swoim domu czy mieszkaniu decyduje się na wybór własnej tapety, często wykonywanej na podstawie zdjęcia. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może świetnie się prezentować, o ile kierujemy się dobrym gustem i jesteśmy w stanie podjąć w tej kwestii decyzję, która pozwoli na faktyczne przygotowanie pięknego wykończenia wnętrz.

Oczywiście, fototapeta z własnym zdjęciem może być dodatkiem zarówno niezwykle gustownym i przyciągającym wzrok, jak i dość kiczowatym. W dużej mierze zależy to przede wszystkim od wyboru zdjęcia, rozmiaru tapety oraz dostosowania całego pomysłu do konkretnego wnętrza. Sprawdźmy, czego lepiej się wystrzegać, a co będzie prezentowało się nieźle.

Właściwe zdjęcie

Na dobrą sprawę fototapeta z własnym zdjęciem to pojęcie bardzo szerokie. Jeśli jesteśmy fascynatkami fotografii i robimy np. piękne zdjęcia widokowe, to taka tapeta świetnie sprawdzi się w praktycznie każdym pokoju. Może zdobić także większą ścianę, bo zwykle pozwala na uzyskanie jakiegoś wrażenia głębi we wnętrzu. Z drugiej strony, jeśli wybieramy zdjęcie np. naszej rodziny, to nie jest to zbyt dobry pomysł na fototapetę – trzeba się liczyć z tym, że zdjęcie będzie wielokrotnie powiększone, co również wpłynie negatywnie na jego odbiór. Zdjęcia osób lepiej sprawdzą się jako fototapeta z własnym zdjęciem na niewielkiej przestrzeni, np. w niewysokiej i nieszerokiej wnęce albo na pasku oddzielonym kontrastowymi kolorami farby – wtedy będzie doskonałe w formie zastępującej zdjęcie.

Który pokój?

To także jest dobre pytanie – fototapeta z własnym zdjęciem, jeśli jest to zdjęcie neutralne, może być dobra do każdego pokoju. Dobrze sprawdzi się również do kuchni, zwłaszcza gdy wybierzemy zdjęcie w formie fotografii makro. Warto zadbać o to, aby fototapeta z własnym zdjęciem była dopasowana kolorystycznie, np. do mebli czy dodatków w pokoju. Im bardziej intymne są wzory, tym bardziej warto umieszczać je np. w sypialni czy pokoju dziecięcym.22