Jesteś wielkim fanem grillowania i z utęsknieniem czekasz na cieplejsze miesiące? Długi weekend majowy to Twój ulubiony czas co roku, podczas którego nie ruszasz się z ogrodu czy działki? Uważasz, że najsmaczniejsze dania to te przygotowane na grillu? A może po prostu szukasz ciekawej odskoczni od tradycyjnie przygotowywanych dań? Patelnie grillowe zapewnią Ci możliwość grillowania potraw przez cały rok w zaciszu własnej kuchni.

Nie tylko smak

Ale nie tylko o niezwykły smak grillowanych potraw tutaj chodzi - patelnie grillowe, dzięki swojej budowie, pozwalają na zdrowe smażenie mięsa, ryb i warzyw bez dodatku żadnego tłuszczu. Grillowanie to najzdrowsza forma przyrządzania potraw na ciepło. Dno patelni grillowej jest nieregularnej, wyżłobione - dzięki nim tłuszcz może spływać z potrawy i ostatecznie zostaje na naczyniu, dzięki czemu my możemy cieszyć się mięsem o znacznie obniżonej zawartości tłuszczu. Nie martwy się - potrawa nadal będzie soczysta i posiadać będzie charakterystyczne dla grillowanych dań przypieczenie. Odpowiednia powłoka patelni sprawia, że dania nie przywierają do powierzchni.

Jest w czym wybierać

Na rynku dostępnych jest wiele różnych patelni grillowych - zarówno te wykonane z żeliwa czy stali nierdzewnej, które na długo zatrzymują ciepło i które można włożyć także z potrawą bezpośrednio do piekarnika, jak i tańsze aluminiowe patelnie grillowe. Różne są także powłoki na patelniach: ceramiczne, które chronią potrawy przed przywieraniem i są odporne na zarysowania; teflonowe, które także pozwalają na bezpieczne smażenie (do czasu zarysowania ich, wtedy należy wymienić patelnię na nową); tytanowe, które oprócz wcześniejszych zalet są także niesamowicie odporne. Najlepsze jest to, że patelnie grillowe mogą być używane nie tylko na kuchenkach gazowych, ale wiele modeli dostępnych jest także do użytku na kuchence indukcyjnej. Potrawa przygotowywana w kuchni w środku zimy, która smakuje, pachnie i wygląda jak ta z prawdziwego grilla? Czemu nie!

O czym pamiętać?

Wybieraj patelnie grillowe sprawdzonych producentów, zwłaszcza wtedy, gdy kupujesz je przez internet. Niezwykle ważna jest jakość wykonania - nikt nie chce, aby podczas gotowania niespodziewanie odpadła mu rączka od patelni, prawda? Wybierz patelnię o odpowiednim rozmiarze - jest to zależne przede wszystkim od tego dla ilu osób chce gotować. I oczywiście pamiętaj, aby po zakupie odpowiednio dbać o naczynie - patelnie grillowe prawidłowo czyszczone i konserwowane potrafią przetrwać długie lata.