Motory wymagają systematycznego mycia, podobnie jak samochody osobowe i inne pojazdy. Jednoślady myje się jednak nieco inaczej, a czynność tę najlepiej wykonać samodzielnie. Wystarczy dostosować się do kilku przydatnych wskazówek. Do porządnego umycia naszego motoru niezbędne będą:

-miękkie gąbki, -odpowiednie środki myjące, -ściereczki i szmatki, które są bardzo miękkie, -szczoteczka z małą główką (idealna będzie zużyta szczotka do zębów)

Potrzebne artykuły z pewnością uda się kupić w sklepie z częściami motocyklowymi, tam też możemy liczyć na fachową poradę w sprawie mycia jednośladów.

sklep z częściami motocyklowymi

Motocykle ogólnie są szczelne (w końcu jeżdżą po drogach w każdych warunkach atmosferycznych). Jednak aby mieć całkowitą pewność, że nasz motor ponownie zapali po myciu, warto spłukiwać pianę kierując strumień nieco z góry. Aby ułatwić sobie to zadanie, wąż można lekko zatkać palcem- wówczas uzyskamy lepszy strumień.

Różne elementy naszego jednośladu wymagają nieco innych środków czyszczących i myjących. Każdy dobry sklep z częściami motocyklowymi ma osobny dział poświęcony właśnie kosmetykom do mycia i konserwacji motorów. Najważniejsze jest jednak to, aby używać do tego celu bardzo miękkich gąbek i ścierek, które nie będą szorowały lakieru i części chromowanych. Najlepsze są ściereczki wykonane z mikrofibry- dobrze chłoną wodę, szybko schną i nie rysują powierzchni. W sklepie z częściami motorowymi znajdziemy kilka rodzajów mikrofibry, które różnią się między sobą rodzajem splotu, a także grubością poszczególnych włókien.

Bardzo istotnym elementem konserwacji jest czyszczenie łańcucha. Czynność tę możemy wykonać za pomocą specjalnego spreju, który skutecznie oczyści łańcuch z brudu, kurzu, piasku (można kupić go w sklepie z częściami motorowymi lub w markecie). Ten element motoru nie lubi wody (zwłaszcza dużego ciśnienia), nie powinien być czyszczony przy pomocy żrących substancji. Należy unikać również benzyny, która rozpuszcza niektóre elementy łańcucha. Do pielęgnacji przyda się także mała szczoteczka, która pomoże pozbyć się grubszych zanieczyszczeń.