Grono miłośników ekologicznych produktów i zdrowego trybu życia stale się powiększa. Wiele osób poszukuje nowości, którymi może urozmaicić swoją codzienną dietę. Najpopularniejsze są wszelakie napary ziołowe i nasiona, których na rynku dostępnych jest bardzo wiele. Jednym z ciekawszych, który ostatnimi czasy zdobył duże uznanie, jest ostropest plamisty mielony, który doskonale nadaje się jako dodatek do potraw o ciekawym smaku. Można go łączyć także z innymi herbatami, albo pić bezpośrednio jako napar. Swoich odbiorców zdobył jednak nie walorami smakowymi, lecz swoim dobroczynnym działaniem.

Jak stosować ostropest plamisty?

Choć zioło dostępne także w formie ziarenek, to znaczna większość wybiera wygodniejszy ostropest plamisty mielony, który od razu po kupieniu nadaje się do spożycia. Jego łagodny charakter sprawia, że będzie odpowiadał nawet osobom bardzo wrażliwym na zmiany smaków. Jego przyjazna sproszkowana postać sprawia, że ostropest plamisty mielony można stosować zarówno w ilości 2-3 łyżek jako dodatek zarówno do sosów i kanapek, ale również musli i warzyw gotowanych na parze. Inni preferują jego połączenie z herbatą zieloną, której nadaje ciekawego posmaku. Najbardziej skuteczny jest jednak w formie naparu. Ogromną zaletą jest praktycznie całkowity brak przeciwwskazań do stosowania, odradza się go jedynie osobom, które mają problemy z przewodami żółciowymi.

Jak działa ostropest plamisty?

Najważniejszym efektem ostropestu plamistego są jego właściwości detoksujące. Doskonale wspiera pracę naszej wątroby, nawet w przypadku różnego rodzaju zatruć. Pomaga także w sytuacjach związanych z problemami z trawieniem i może uchronić nas od wielu nieprzyjemnych wzdęć. Dobrze działa także na pielęgnację skóry, powstrzymując stany zapalne, a nawet początki zmian łuszczycowych. Ostropest plamisty jest także zalecany w diecie dla osób cierpiących na cukrzycę. Każdy, kto nie miał okazji jeszcze spróbować tej wspaniałej rośliny, powinien sięgnąć po nią jak najszybciej. Niski koszt i delikatny smak w połączeniu z dobroczynnym działaniem sprawia, że warto na stałe wprowadzić ją do swojej diety.