Komplet porządnych narzędzi przydaje się nie tylko profesjonalnemu mechanikowi. Wiele napraw możemy wykonywać sami- wystarczy nieco podstawowej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Poszczególne modele narzędzi różnią się między sobą w zależności od tego, kto ma się nimi posługiwać- amator, profesjonalny mechanik, czy pracownicy na linii produkcyjnej.

klucz dynamometryczny

Jednym z kluczy, które są obowiązkową pozycją na liście właściciela samochodu jest klucz dynamometryczny. Jest on przydatny przy dokręcaniu połączeń gwintowych. Użytkownicy domowi mają w czym wybierać, ponieważ na rynku znajduje się sporo marek produkujących klucze, choć nie wszystkie są warte uwagi. Jak zatem wybrać dobry klucz dynamometryczny? Ceny kluczy rozpoczynają się już od stu złotych i można je bez problemu dostać na np. serwisach aukcyjnych. Tańsze egzemplarze szybciej się zużywają, dlatego nie nadają się w przypadku częstych napraw. Jednak dla kogoś, kto szuka klucza do sporadycznych prac i raczej „na wszelki wypadek”, tańsza opcja będzie wystarczająca. Inaczej jest w przypadku profesjonalnych mechaników, dla których jakość wykonania i trwałość jest na pierwszym miejscu. Klucze dynamometryczne przeznaczone do profesjonalnego użytku powinny być dokładnie opisane, a ich precyzja przykręcania wyrażona w procentach. Dzięki tym danym mechanik jest w stanie określić przydatność i trwałość narzędzi. Ich cena z reguły zaczyna się w granicach 200-300 zł, a cena najlepszych egzemplarzy rozpoczyna się w okolicach 500 zł. Droższe klucze dynamometryczne są też objęte długą gwarancją, niektóre nawet dwudziestoletnią. Są to już jednak produkty z tzw. wyższej półki i dedykowane profesjonalistom.

Przy dokręcaniu różnych śrub kluczem dynamometrycznym bardzo ważny jest tzw. moment, czyli siła z jaką następuje dokręcenie. Jest to istotne min. w przypadku części aluminiowych, które muszą być ostrożnie montowane. Duża precyzja przydaje się również podczas przykręcania głowicy silnika. Dokręcanie z właściwym momentem jest także ważne ze względu na trwałość śrub.