Każdy, komu zdarzyło się kiedyś przemoknąć do suchej nitki, docenia z pewnością porządne płaszcze przeciwdeszczowe. Ich posiadanie sprawia, że żadna ulewa nie jest straszna. Jak jednak wybrać ten jedyny, właściwy, kiedy na rynku jest ich dostępnych tyle rodzajów? Oto kilka podpowiedzi.

płaszcze przeciwdeszczowe

Różne potrzeby, różne typy płaszczy

Zanim wybierzemy się na zakupy, ustalmy najpierw, w jakich sytuacjach i miejscach będziemy najczęściej używać kurtki czy płaszcza. W sklepach można spotkać kilka różnych typów, odpowiednich dla osób, które poruszają się głównie po mieście, które lubią, lub są zmuszeni do długich spacerów w deszczu, a także dla tych, którzy w każdej pogodzie żeglują czy wspinają się w górach. Od jakiegoś czasu można zauważyć już wyraźne rozróżnienie na płaszcze przeciwdeszczowe damskie i męskie. Te damskie nieco podkreślają figurę, są lekko zwężane w talii, mają też zwykle jaśniejszą, pastelową lub neonową kolorystykę. Kurtki dla mężczyzn zwykle nie mają aż tak szerokiej oferty kolorystycznej, ale panom to raczej nie przeszkadza.

Odwiedzając sklep sportowy można spotkać kurtki opisane jako miejskie (urban), kurtki i płaszcze softshell, typowo trekkingowe lub turystyczne, 3 w 1 z polarem oraz na wyprawy. Nie zapominajmy także o klasycznych sztormiakach, i odchodzących do lamusa płaszczach – pelerynach, w większości bez kształtu, przypominających tylko płat folii.

Na każdy deszcz i każde warunki

Kurtki miejskie są lekkie, najczęściej z kapturem i do pasa, mają też zwykle najmodniejszy design i są lekko dopasowane do ciała. Będą one odpowiednie dla osób, które nie chcą zmoknąć podczas robienia zakupów czy drogi z i do pracy/szkoły. Płaszcze przeciwdeszczowe, tzw. sztormiaki, najczęściej wybierane są przez żeglarzy i wędkarzy lub rybaków. Kiedyś były długie i ciężkie, dziś wykonywane są z oddychających materiałów i są znacznie lżejsze. Osobna kategoria to kurtki trekkingowe i wyprawowe – polecane dla tych, którzy poważnie myślą o turystyce i niestraszna jest im wspinaczka czy długa wędrówka w deszczu. Ten rodzaj kurtek jest najdroższy, ale zwykle jest to inwestycja na lata.