Niegdyś wybór soczewek kontaktowych był bardzo ograniczony. Dostępne produkty, choć na ogół bezpieczne dla oczu, nie były tak zróżnicowane, że mogli je nosić wszyscy. Dziś okazuje się, że sprawy mają się zupełnie inaczej – wybór producentów, jak również zróżnicowanych soczewek jest tak ogromny, że lekarze nie mają zwykle problemu z dopasowaniem produktu od potrzeb danej osoby. Niemniej jednak, istnieją soczewki, takie jak soczewki Air Optix czy inne, które w ramach swojej najnowszej generacji mają najlepsze warunki do noszenia. Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie dla siebie soczewki?

Pierwszą rzeczą jest to, aby nie wybierać soczewek samodzielnie. Zawsze niezbędne jest pójście do lekarza, który sprawdzi, jaką obecnie mamy wadę wzroku, a także dopasuje odpowiednie soczewki pod względem tego, jak zachowują się nasze oczy w trakcie badania. Dobrze dobrane soczewki Air Optix nie tylko powodują, że widzimy lepiej ze względu na korekcję wady, ale również będą dobrze leżały na oku i nie spowodują żadnych bolesnych zmian. Jeśli oczy wysychają podczas noszenia soczewek, oznacza to konieczność zmiany ich rodzaju albo zwyczajnie stosowania dodatkowych kropli.

Kolejna istotna kwestia dotyczy przede wszystkim tego, z jaką częstotliwością będziemy stosować soczewki. Jeśli planujemy zakładanie ich codziennie, sprawdzą się soczewki miesięczne – są zwykle odpowiednio tańsze, niż to wychodzi przysoczewki air optix kupowaniu jednodniowych, jednocześnie jednak wymagają również odpowiedniej pielęgnacji w płynie i opakowaniu. Jeżeli nie planujemy zakładania zbyt często soczewek kontaktowych, lepiej postawić na takie, które dostępne są w systemie jednodniowym. Po zużyciu zwyczajnie wyrzucamy je do śmieci. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre typy soczewek, jak np. soczewki Air Optix dostępne są jedynie w niektórych systemach, w tym przypadku miesięcznym.

Dla osób, dla których soczewki jednodniowe nie opłacają się finansowo, zaś soczewki miesięczne są niewygodne w stosowaniu pod koniec ich okresu przydatności, polecane są soczewki dwutygodniowe. Soczewki dostępne w tym systemie będą dobrze leżeć na oku przez cały okres, a jednocześnie będą również świeższe, dzięki temu że stosuje się je krócej. Dla osób potrzebujących wygody w noszeniu soczewek dobrym pomysłem są jeszcze rzadkie na rynku soczewki do noszenia przez dzień i noc bez zdejmowania, zarówno przez dwa tygodnie, jak i miesiąc.

Przy pierwszym wyborze soczewek Air Optix lekarz doradzi, jaką powinny mieć krzywiznę oraz średnicę, a także, czy potrzebujemy soczewek bardziej, czy mniej nawodnionych. Od tego bowiem zależy zdrowie oczu oraz dobre widzenie.