Dzięki rozwojowi materiałów budowlanych dziś tapety na ścianę położyć można w praktycznie każdym pomieszczeniu. Ważne jest jednak, aby umieć dopasować konkretną tapetę do swoich potrzeb oraz charakteru danego pokoju. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na różne właściwości różnych tapet, które mogą być bardziej albo mniej odporne na zabrudzenia czy zwyczajnie różnić się estetyką wykończenia i możliwością zmywania zabrudzeń. Dla tych, którzy chcieli by zapoznać się z rodzajami tapet na ścianę, odsyłam na stronę http://tapetyswiata.pl/category/tapety-na-sciane.

Do łazienek czy kuchni poleca się przede wszystkim tapety na ścianę o dużej odporności na wilgoć. Oznacza to, że w takim przypadku wybieramy raczej tapety, które cechują się posiadaniem odpornej na wodę powierzchni. Dziś wybór nie jesttapety na ścianę duży i praktycznie zależy od naszych zasobów finansowych oraz oczekiwań względem tapety. Najprostsze będzie położenie tapety z warstwą PCV, czyli winylowej. W odmianie płaskiej będzie ona odporna na wszelkie uszkodzenia, ale nie pozwoli ścianom oddychać. W formie spienionej do ścian będzie dochodziło powietrze, ale tapeta straci nieco na wytrzymałości. Inną tapetą na ścianę, o której można pomyśleć, jest tapeta z włókna szklanego. W tym przypadku jednak trzeba mieć na uwadze, że tapeta jest trudna w zdejmowaniu i zwykle po tym konieczne jest tynkowanie ścian. Z drugiej strony jednak możną ją wielokrotnie malować, a jej powierzchnia jest bardzo odporna na zabrudzenia, wilgoć i możliwa do czyszczenia.

Takie tapety jak powyżej, zwłaszcza w odmianie winylowej, warto rozpatrzeć również do pokoju dziecięcego czy przedpokoju. Tapety na ścianę z warstwą winylu są bowiem odporne na mycie, a w niektórych przypadkach również na szorowanie. Jeśli więc dziecko zadecyduje, że świetną zabawą będzie pomalowanie kawałka ściany czy zabrudzenie go jedzeniem, to odmycie takich zabrudzeń nie przysparza większych kłopotów.

Do pokojów możemy zdecydować się na najzwyklejszą tapetę papierową, która również może mieć kilka warstw. Te dwuwarstwowe zwykle można do pewnego stopnia delikatnie wyczyścić, jak również nadają się one do maskowania niedoskonałości na ścianach. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby tapeta na ścianie była zmywalna, a chcemy ją wielokrotnie malować, pozostaje nam raufaza, która daje nieregularną powierzchnię kryjącą nierówności ścian, ale nie należy do specjalnie wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałów.