Pokój dziecięcy zazwyczaj ozdabiamy pastelowymi kolorami, skupiając się głównie na rozmaitych maskotkach i kolorowych meblach. Tymczasem można do tematu podejść zupełnie inaczej, tworząc wnętrze jasne i pełne inspiracji dla dorastającego dziecka. Sprawdźmy, jak to zrobić. Bardzo wiele mówi się obecnie o ozdabianiu ścian mieszkań plakatami; nadal jednak jest to opcja wybierana głównie przez młodych ludzi, którym zależy na stworzeniu przyjemnej przestrzeni do spędzania czasu z przyjaciółmi. Wychodzi jednak na to, że plakaty skandynawskie oraz w innych stylach doskonale sprawdzają się również w pokojach dziecięcych – trzeba je tylko umiejętnie dobrać.

plakaty dla dzieci

W stylu skandynawskim

Jasny, skandynawski i niezbyt przepełniony drobiazgami styl doskonale sprawdzi się w przypadku szykowania sypialni dla dziecka. Jednocześnie trzeba mieć jednak na uwadze, że warto go nieco ocieplić rozmaitymi szczegółami – i tutaj właśnie skandynawskie plakaty dla dzieci sprawdzą się doskonale. Warto wybierać plakaty wykonane w cieplejszych, ale niezbyt ostrych barwach; dobrze sprawdzą się przydymione odcienie fioletu i różu oraz granatu, a także wszystkie kolory z palety pasteli. Na plakatach warto umieścić np. szkice zwierząt czy krótkie, przyjemne sentencje, zależnie od wieku dziecka.

Rozwijające treści na plakatach

Plakaty dla dzieci, zwłaszcza nieco starszych, mogą być również bardziej rozbudowane i zawierać więcej niż tylko zwykłe grafiki. To doskonałe miejsce na ujęcie ciekawego wierszyka, które dziecko uwielbia, albo na zapisanie kołysanki, którą śpiewaliśmy potomkowi, gdy był mniejszy.  Nieco starsze dzieci, zwłaszcza wchodzące np. w świat szkolny, będą zadowolone z plakatów wspierających i motywacyjnych, które pomogą im w trudnych chwilach. Plakaty dla dzieci na ścianę trzeba przede wszystkim dobierać stosownie do wieku dziecka. Mniejsze pociechy będą zachwycone różnymi postaciami z bajek czy prostymi grafikami z podstawowymi napisami. Dla noworodków taki plakat jest nieistotny, ale może być ważny dla ich rodziców. Starsze dzieci mogą same stwierdzić, co chcą powiesić na ścianie.