Siedzący tryb pracy ma duży wpływ na nasze ciało. Niewygodne krzesło, zbyt małe lub wąskie biurko, naturalna skłonność do garbienia- to wszystko powoduje skrzywienie kręgosłupa, które z czasem postępuje i przechodzi w trwałe zwyrodnienia. Dlatego też, każdy pracownik biurowy powinien jak najlepiej zadbać o swoje stanowisko pracy, które pomoże zmniejszyć negatywne skutki ciągłego siedzenia.

Ruch to zdrowie i z pewnością pomaga rozprostować zmęczone po kilku godzinach pracy plecy, mięśnie i stawy. Ale nawet uprawianie sportu nie zastąpi prawidłowo dobranego fotela i podnóżka biurowego. Najzdrowsza pozycja do siedzenia to taka, gdzie wszystkie zgięcia sylwetki przypominają kąt 90 stopni. Każdy z nas ma inny wzrost, długość kończyn i ogólną budowę ciała. Najlepsze do pracy są zatem fotele z możliwością regulowania wysokości zarówno siedziska, jak i oparcia. Krzesło musi mieć również możliwość dopasowania oparcia do wysokości i kształtu pleców. W dobrych fotelach u dołu oparcia znajduje się wybrzuszenie, które powinno znaleźć się na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czyli w miejscu, w którym jest charakterystyczne, łukowate wygięcie kręgosłupa. Dzięki temu wybrzuszeniu plecy nie męczą się i mają dobre podparcie.

Powodem częstych bólów krzyża jest również nieprawidłowe ułożenie stóp w trakcie siedzenia. Sposób w jaki trzymamy stopy przy biurku ma wpływ także na stan miednicy i kręgosłupa. Dlatego oprócz dobrego fotela niezbędny jest również podnóżek biurowy, najlepiej z regulowaną wysokością. Jest to niewielki, zgrabny mebel, który stawia się pod biurkiem, dlatego nie zajmuje żadnego miejsca. Dzięki podnóżkowi biurowemu osoba siedząca przy blacie będzie mogła dopasować oparcie stóp do wysokości fotela. W ten sposób nogi otrzymają odpowiednie podparcie, a wraz z nimi cała sylwetka. Stosowanie podnóżka biurowego zapobiega bólom pleców, bioder oraz kolan, a nawet głowy.

Meble biurowe powinny być także trwałe i wykonane z materiałów, które zapewniają komfort. W tym wypadku nie zaleca się przesadnej oszczędności, ponieważ jakość mebli bezpośrednio wpływa na zdrowie i efektywność pracownika. Na rynku dostępne są różne modele foteli i podnóżków, warto zatem najpierw przejrzeć wszystkie z nich na www.ergonauta.pl. Dobrze dopasowane meble przydadzą się również w domu, zwłaszcza gdy na co dzień dużo czasu spędzamy przy komputerze. Dotyczy to szczególnie młodzieży, która dodatkowo uczy się i odrabia lekcje przy biurku, a także wszystkie rozrywki sprowadza głównie do wpatrywania się w ekran komputera.