Czy jesień życia musi oznaczać wycofanie się z aktywnego życia i spędzanie samotnie czasu przed telewizorem? Absolutnie nie! Emeryci nareszcie mają czas dla siebie i koniecznie powinni zainwestować go w siebie, spełnić swoje marzenia, które musieli odkładać przez całe życie ze względu na liczne zobowiązania. Jest mnóstwo pomysłów na prezenty, które pozwolą naszemu seniorowi spędzić ciekawie czas. Kilka z nich warto wykorzystać podczas najbliższych świąt, urodzin lub sprawić upominek zupełnie bez powodu.

Kurs tańca

Seniorzy często narzekają na dolegliwości fizyczne, bóle kręgosłupa, nóg lub migreny. Siedzący tryb życia tylko potęguje wszystkie choroby, dlatego zachęćmy seniora do ruchu. Bieganie i siłownia odpadają ze względu na duże obciążenie stawów i ścięgien. Idealny będzie kurs tańca dla osób 60+. Karnet na kurs zmusi do wyjścia z domu, ale to też świetna okazja do poznania zupełnie nowych osób w podobnym wieku. Młodzi ludzie mają dzisiaj do dyspozycji internet, a dla starszych jedyny sposób na zawarcie znajomości to wyjście i wspólna pasja. Dodatkowo, senior będzie aktywny i fizycznie, co wpłynie korzystnie na jego zdrowie.

Kursy językowe

Nauka języka obcego to marzenie, które wiele osób odkłada na bliżej nieokreślone „jutro”. To jutro oczywiście nigdy nie następuje, a sam zainteresowany czeka nie wiadomo na co. Pomysł na prezent to kursy hiszpańskiego w Hiszpanii lub włoskiego w słonecznej Italii, do których nasz senior się przymierzał, ale zawsze coś przeszkodziło w realizacji tego planu. Nieprawdą jest, że starsze osoby nie mogą nauczyć się nowego języka. „Siłownia dla umysłu”- tak można określić wszystkie działania, które zmuszają nasz mózg do wysiłku. Choć ich elastyczność w tym zakresie jest rzeczywiście niższa niż w przypadku dzieci, to jednak kursy hiszpańskiego w Hiszpanii lub nauka innego języka w obcym kraju uruchamia aktywność mózgu i może nawet przyczyniać się do zapobiegania rozwojowi demencji starczej. Więcej o takich kursach w Hiszpanii przeczytasz TUTAJ.

Bilety

Mieszkańcy dużych miast mają nieco łatwiej, ponieważ mogą zafundować bliskiej osobie bilety do teatru, filharmonii lub kina. Ciekawa sztuka teatralna lub koncert to jeden ze sposobów na spędzenie czasu. Warto przy okazji pamiętać o towarzystwie dla naszego seniora. Jeżeli osoba jest samotna i nie ma partnera lub przyjaciela postarajmy się także uczestniczyć w wydarzeniu.

Technologie

Starsi ludzi powinni mieć również dostęp do nowych technologii i czerpać z ich dobrodziejstwa. Tyle ciekawych rzeczy można znaleźć w internecie. Pokażmy to, zachęćmy do korzystania z laptopa, tabletu lub komórki. Wystarczą proste modele, które nie kosztują wiele, a na pewno pomogą seniorowi w aktywizacji cyfrowej.