Człowiek od dawien dawna zmienia świat wokół siebie. Najczęściej są to zmiany praktyczne, ułatwiające życie, czasem jednak najważniejsze jest dla nas poczucie estetyki i robimy coś tylko po to, żeby upiększyć swoje otoczenie. Dotyczy się to naszych mieszkań, domów i ogrodów, ale również nas samych. Pielęgnujemy swój wygląda głównie po to... by dobrze wyglądać. Jednym ze sposobów na upiększenie siebie jest również garderoba, im bardziej wyszukana, tym lepiej. Również ubrania zdarza nam się upiększać, a bluzki z napisami są tylko tego jednym z wielu przykładów.

Odkąd świat pamięta

Koszulki na prezentNapisy oraz symbole na ubraniach są stare jak świat. W naszych rozważaniach są o tyle ciekawe, że często łączą praktykę z estetyką. O co chodzi? Na przykład o oznaczenie przynależności plemiennej. Nietrudno jest cofnąć się wyobraźnią o kilkanaście tysięcy lat i ujrzeć dwa wrogie sobie plemiona, odziane w futra, które pomazano różnymi barwnikami. I tak jedna grupa jest, powiedzmy, "białymi" a druga "rudymi" i wiadomo kto z kim przestaje. Taktykę tę poszczególne plemiona stosują do dzisiaj, zastąpiwszy jedynie kolorowe futra bluzkami z napisami. Napisy te informują, z jakiego plemienia jest dany delikwent (na przykład z Lecha Poznań albo Arki Gdynia). Dzięki temu komunikatowi swój szybko rozpozna swego.

Tak więc znaki, napisy i symbole na odzieniu pomagały (i nadal pomagają) rozpoznawać się plemionom. Później ta tradycja nie zaniknęła, co więcej - przeobraziła się w usystematyzowaną heraldykę, a znaki i symbole (napisy trochę rzadziej, ale również się zdarzały) malowano na zbrojach, tarczach, kropierzach i właściwie na czym tam popadło. Zresztą oznakowywanie ubiorów i dodawanie do nich napisów oraz znaczków zadomowiło się w wojskowości na dobre i dzisiaj wszystkie mundury mają jakieś napisy i symbole. Tyczy się to wszystkich służb mundurowych, ponieważ policjanci mają na plecach napis "Policja", strażnicy miejscy mają napis "Straż miejska" i tak dalej.

Powiem ci kim jestem

W dzisiejszych czasach bluzy z napisami mają jeszcze inne zastosowanie - bardzo często używa się ich do zakomunikowaniu światu jakiegoś faktu o sobie. Może się to dotyczyć na przykład zespołu muzycznego, który jest ulubioną kapelą noszącego bluzę. Na bluzie może być też wypisana przynależność do jakiejś szkoły albo uczelni, albo hasło czy symbol identyfikujący noszącego z jakąś jedną, konkretną opcją polityczną. Bardzo często jest to po prostu jakiś żart - co też jest komunikatem w jakimś sensie. Mówi że z dużym prawdopodobieństwem osoba nosząca taką bluzę ma poczucie humoru.

Niemniej jednak, niezależnie od rodzaju jaki wybierzemy, bluzki z napisami są świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej nam osoby. Ogromny wybór bluzek z napisami znajdziemy na stronie CentrumKoszulek.pl.