Pomijając kwestie natury estetycznej, lampy wiszące najprościej skategoryzować na podstawie ilości punktów świetlnych, w jakie zostały wyposażone. W tym sensie możemy mówić o lampach pojedynczych, wyposażonych w pojedyncze źródło światła, w jedną żarówkę i o lampach wielopunktowych, wyposażonych w kilka lub nawet kilkanaście punktów świetlnych – żarówek. Ten drugi rodzaj lamp wiszących często określany jest mianem żyrandoli. Te pierwsze określa się niekiedy mianem lamp sufitowych lub właśnie lamp wiszących.

Rodzaje lamp wiszących i ich charakterystyka

lampy wiszące azzardo

Lampy wielopunktowe, wyposażone w kilka lub kilkanaście punktów świetlnych, podzielić możemy na modele nowoczesne i bardziej klasyczne, na sztywnym drewnianym lub metalowym stelażu, z którego wychodzi kilka ramion zwieńczonych kloszami okrywającymi żarówki. Nowoczesne konstrukcje tj. lampy wiszące Azzardo mogą mieć formę długiej listwy z podwieszonymi pod nią kloszami lub formę kilku niezależnych kloszy zwisających swobodnie z sufitu. Lampy wiszące, które można kupić np. w tutaj https://megalampa.pl/13_azzardo wyposażone w pojedyncze źródło światła mają na ogół klosz skierowany w dół, pozwalający skupiać światło emitowane przez żarówkę/świetlówkę na określoną przestrzeń. Nowoczesne wersje tego typu lamp rzadko oświetlają dużą przestrzeń. W tym przypadku częściej jest to światło kierunkowe, oświetlające wybrany fragment wnętrza znajdujący się bezpośrednio pod lampą. Bardziej klasyczne lampy wiszące z pojedynczym źródłem światła, częściej wyposażone są w szerokie klosze pozwalające rozproszyć się światłu i dzięki temu rozświetlić większą część przestrzeni w danym wnętrzu.

Instalacja lamp wiszących w mieszkaniu

Lampy sufitowe, na przykład wspomniane wcześniej lampy wiszące Azzardo, instaluje się albo w centralnym punkcie pokoju, na środku sufitu (wtedy jest to jedna lampa), albo decyduje się na montaż kilku niezależnych od siebie lamp, które umieszcza się w kilku różnych miejscach na suficie. Tego typu rozwiązania najczęściej stosowane są w większych pomieszczeniach oraz w nowoczesnych wnętrzach, gdzie punktowe oświetlenie wybranych obszarów, prócz funkcjonalności takiego rozwiązania, wynika również z jego dekoracyjności.