Małe dziecko rozwija się z każdym dniem. Kolejne tygodnie jego życia przynoszą często wielkie zmiany, które owocują w jego późniejszym życiu. Ogromnie ważną kwestią jest prawidłowy rozwój zmysłów dziecka, w którym warto je wspomóc. Czym? Chociażby odpowiednimi zabawkami.

Wielu rodziców nie docenia roli, jaką w rozwoju dziecka spełniają zabawki. Tymczasem przez zabawę dziecko ćwiczy swoje ciało, uczy się panować nad wszystkimi jego funkcjami i w pełni korzystać ze zmysłów.

Zabawki, które ćwiczą równowagę

Coraz częściej oprócz wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku wyróżnia się także zmysł równowagi, który jest nie mniej istotny, niż pozostałe. To od niego zależy, jak szybko dziecko nauczy się chodzić, biegać, jeździć na rowerze, a później na rolkach czy deskorolce. Zanim jeszcze nadejdzie ten moment , warto wspierać dziecko zabawkami takimi jak jeździk czy innymi służącymi do pchania, ciągnięcia i bujania się. Część z nich może być używana już przez dzieci niespełna dwuletnie.

Wybierając zabawki typu jeździk warto decydować się na sprawdzone firmy, które posiadają atesty i certyfikaty bezpieczeństwa dla swoich produktów. Nie należy obawiać się upadku dziecka, które korzysta z takich zabawek, ponieważ opiera się ono na własnych nogach, cały czas dotykając podłoża i odnajdując w ten sposób stabilizację. Takie ćwiczenia pozwalają nie tylko szlifować równowagę, ale również pracować nad siłą nóg.

Skoczki i jeździki

Największy wpływ na kształtowanie siły nóg i rozwój ich mięśni mają dwa rodzaje zabawek: skoczki i jeździki. Pierwsze z nich najczęściej mają postać gumowych, dmuchanych zwierzątek, dostępnych w różnych rozmiarach, kolorach i wzorach. Na zwierzątkach tych dziecko siada i lekko odbija się od ziemi nogami, podskakując i bujając się. Podobnie działają piłki z uchwytami na górze, na których jest jeszcze więcej miejsca do siedzenia. Młodsze dzieci mogą korzystać ze skoczków – trampolin, obudowanych czymś w rodzaju kojca. Również pozwalają się one wyszaleć i wyskakać, ale jednocześnie zapewniają one większe bezpieczeństwo, dzięki ochronnym ściankom.

Zabawka typu jeździk ma najczęściej kółka i porusza się, kiedy dziecko zaczyna odpychać się nogami. Jeździki również da się dopasować do indywidualnych preferencji dziecka – dla dziewczynek można wybrać te w formie zwierzątek, dla chłopców pojazdy różnego rodzaju, w tym tak lubianą przez nich policję czy straż pożarną. Niektóre z nowszych modeli są również interaktywne, czyli wydają odpowiednie odgłosy i np. migają światełkami.