Decydując się na zakup konkretnego rodzaju kuwety, musimy pamiętać o konieczności dokupienia pewnych drobnych akcesoriów, które ułatwią nam jej późniejszą obsługę. Takimi akcesoriami są przede wszystkim różnego rodzaju łopatki do kuwet, niewielkie wycieraczki pod i przed kuwetę, filtry powietrza do kuwet typu krytego oraz specjalne torby do kuwet, które ułatwiają wybieranie zużytego żwirku. Oczywiście żadna kuweta nie obędzie się również bez żwirku. Wybór jego odpowiedniego rodzaju ułatwi nam zadanie oczyszczania kuwety z kocich odchodów. Trzeba jednak pamiętać, że w kwestii wyboru żwirku znaczenie powinna mieć nie tylko nasza osobista wygoda, ale także komfort i bezpieczeństwo naszego kota. Dlatego dla małych kotków, które mogą chcieć smakować żwirku, najlepszym wyborem będą żwirki, które się nie zbrylają.

Łopatka do kuwety

To podstawowy sprzęt pozwalający w wygodny sposób oczyszczać kuwetę z kocich odchodów i zbrylonego żwirku. Tego typu łopatki mają ażurową konstrukcję, dzięki czemu nie musimy wyrzucać czystego żwirku, a jedynie ten, który wchłonął wilgoć. W ten sposób odpada konieczność częstego opróżniania całej zawartości kuwety, co przekłada się na mniejsze wydatki związane z zakupem żwirku dla kota. Łopatka do kuwety przyda nam się w przypadku czyszczenia kuwet otwartych i krytych. Tego typu sprzęt nie będzie nam potrzebny, jeśli kupiliśmy kuwetę samoczyszczącą.

Filtry do kuwet

Niektóre modele kuwet krytych wyposażone są w specjalny filtr powietrza, który pochłania nieprzyjemne zapachy. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej kuwety, od czasu do czasu musimy wymienić w niej filtr. Różne modele filtrów do kuwet znajdziemy chociażby na tej stronie https://kiwizoo.pl/kot/kuweta-dla-kota/. Filtry mogą różnić się od siebie kształtem i wielkością, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy kuweta dla kotabędą one pasowały do używanego przez naszego kota modelu kuwety. Zastosowanie filtrów to sprawdzony sposób na ograniczenie nieprzyjemnej woni, jaka może ulatniać się z wnętrza kuwety.

Wycieraczki pod kuwetę

Tego typu akcesoria nie mają bezpośredniego wpływu na wygodę użytkowania kuwety, w pozytywny sposób wpływają jednak na jej estetykę. Po tego typu przedmioty warto sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy kot lubi rozsypywać żwirek. Dzięki wycieraczce przed kuwetą, łatwiej go później uprzątnąć. Poza tym taka wycieraczka to także prosty sposób na to, by ograniczyć roznoszenie żwirku przez kota po całym mieszkaniu. Żwirek może przyklejać się do łapek kota, a wycieraczka przed wejściem do kuwety pomaga je oczyścić z drobinek bentonitu.