Wielu młodym mamom i osobom z ich otoczenia wydaje się, że malutkie dziecko powinno stale być pod opieką rodzicielki. Jednak nie jest to do końca prawda, a takie podejście bywa krzywdzące dla matek, które cierpią z powodu nadmiaru obowiązków lub chciałyby pogodzić życie osobiste czy zawodowe z opieką nad swoim szkrabem. W wychowaniu i pielęgnacji niemowlęcia mogą brać udział też inne osoby – zaczynając od jego taty, poprzez dziadków, aż po zatrudnioną opiekunkę. Jeżeli przygotujesz odpowiednio dziecko do krótkiego rozstania, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś bez wyrzutów sumienia wyszła w ciągu dnia na kawę z koleżanką, zakupy czy usiadła do pracy przed laptopem.

Jak przygotować dziecko do nowej sytuacji?

Jeżeli do tej pory nie zdarzało Ci się zostawiać maluszka sam na sam z inną osobą, trzeba go to tego właściwie przygotować. Na początku powinnaś spędzić trochę czasu wspólnie z dzieckiem oraz osobą, która będzie sprawowała nad nim opiekę podczas Twojej nieobecności. Następnym krokiem jest obserwacja sytuacji bez angażowania się w jakiekolwiek matczyne czynności. Jeżeli wszystko przebiega bez przeszkód, możesz zacząć zostawiać dziecko pod opieką – na początku na krótszy, a później na dłuższy okres czasu.

Co z karmieniem?

Karmienie dziecka mlekiem naturalnym nie jest już przeszkodą. Obecnie w niemalże każdym sklepie z akcesoriami dziecięcymi możesz kupić laktator, który umożliwi Ci odciągnięcie potrzebnej maluszkowi porcji mleka. Co więcej, nadprogramowa ilość mleka mamy nadaje się do przechowywania w zamrażarce przez kilka tygodni. W zależności od preferencji, wybierz laktator ręczny lub elektryczny. Ten pierwszy jest tańszy, ale proces pozyskiwania mleka trwa dość długo. Jego zaletą jest to, że działa zawsze - niezależnie od baterii czy prądu. Natomiast laktatory elektryczne pozwalają na sprawne odciągnięcie pokarmu, co z pewnością docenią zabiegane i aktywne mamy.

Jak wybrać opiekunkę?

Jeżeli z pewnych powodów nie możesz zostawić malucha pod opieką taty lub innego zaufanego członka rodziny, zdecyduj się na wynajęcie opiekunki. Nie jest to łatwe zadanie, ale przy zachowaniu pewnych reguł powinno zakończyć się sukcesem. Najlepszym wyborem okazuje się zazwyczaj opiekunka polecona przez bliskich znajomych. Drugim sposobem jest zatrudnienie niani z długoletnim doświadczeniem i dokładne sprawdzanie jej referencji. Ważną wskazówką będą też nasze osobiste odczucia odnośnie kandydatki, które tworzą się już podczas pierwszego kontaktu. Wrodzony instynkt niezwykle często okazuje się dobrym doradcą.