W dobie cyfryzacji i miniaturyzacji, w jakiej znajduje się obecnie nasza planeta, podstawą użytkowania elektroniki jest jej mobilność. Podstawowym czynnikiem zapewniającym tą zdolność jest akumulator lub bateria, gdyż większość naszego sprzętu wykorzystuje energię elektryczną do funkcjonowania.

Telefon i komputer

Podobnie jak w telefonach komórkowych, tak również w notebookach źródło energii jest bardzo ważne. Standardowa bateria do laptopa posada pojemność opisaną w miliamperogodzinach (mAh) lub w watogodzinach (Wh). Najczęściej jest to 4400 mAh (48 Wh) co oznacza, że bateria umożliwia zasilanie sprzętu napięciem 4,4 A przez okres jednej godziny. Największe pojemności jakimi może obecnie poszczycić się bateria do laptopa to 8800 mAh.

Przy wymianie

Oprócz pojemności, która jest jednym z ważniejszych parametrów, bateria do laptopa posiada również inne cechy, na które musimy mieć baczenie podczas jej wymiany. Najważniejsze z nich to model baterii oraz jej napięcie. Należy pamiętać o tym aby napięcie nowej baterii nie różniło się od napięcia wymienianej.