Wielu rodziców głowi się nad tym, co kupić swojemu dziecku, aby oderwać je nieco od świata komputerowego i zachęcić do innych aktywności. Jeżeli dziecku nie brakuje wyczucia rytmu oraz motywacji do poznawania nowych rzeczy, to doskonałym prezentem może być po prostu gitara.

W profesjonalnych sklepach muzycznych nie brak sprzedawców, którzy dobrze doradzą wybór pierwszej, dziecięcej gitary. Do zestawu dobrze jest dokupić odpowiednie nuty na gitarę, które pozwolą nie tylko na trenowanie pierwszych kroków i technik gry, ale również na szkolenie się w bardziej i mniej znanych melodiach. Co jednak warto dołączyć do takiego prezentu i dla kogo sprawdzi się on najbardziej? Sprawdźmy!

Dobra gitara

Oczywiście, do nauki trzeba dobrej gitary. Często gitary dla dzieci są nieco mniejszych rozmiarów, zwłaszcza gdy uczy się grać zupełnie małe dziecko. Sięganie po gitary klasyczne jest jednak również rozpowszechnione, zwłaszcza w średnich rozmiarach. To właśnie od gitary klasycznej rozpoczyna się przygoda z grą na tym instrumencie.

Zazwyczaj gitary z niższej półki cenowej są wykonywane po prostu maszynowo – dla dziecka, które dopiero się uczy, taka gitara będzie zwykle wystarczająca. Często też można spotkać zestawy, w których znajdują się już gotowe nuty na gitarę – trzeba jednak dobrze sprawdzić, czy faktycznie kupno takiego zestawu nam odpowiada. Jeśli zamierzamy wynająć lekcje dla dziecka albo zapisać je do szkoły muzycznej, to powinniśmy zadbać o to, aby wcześniej dowiedzieć się, jakie gitary sprawdzą się najlepiej. Nauczyciele często mają na uwadze kilka tańszych typów do gry w domu, zaś w szkołach znajdują się treningowe instrumenty dla najmłodszych.

Właściwe nuty na gitarę

Nauka gry na gitarze powinna zawsze bazować na poznaniu podstaw czytania z nut. To właśnie nuty będą podstawowym sposobem poznawania kolejnych dźwięków na gitarze – choć trzeba pamiętać, że nuty gitarowe równie często bazują jedynie na oznaczeniach konkretnych dźwięków czy gam. Na początek jednak, zwłaszcza w szkole muzycznej, dziecko będzie musiało nauczyć się czytać nuty, a także zapisywać je oraz rozpoznawać, które gra się w jaki sposób. Jest to dość złożone, a jednocześnie, jeśli już pozna się podstawy, dość proste.

Dylemat co do tego, jakiego nauczyciela wybrać, pozostaje w gestii rodziców. Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, aby dziecko poznało podstawowe nuty gitarowe, a potem mogło grać jedynie bardziej znane melodie rekreacyjnie, to wystarczy zwykle nauczyciel wynajmowany na godziny. W innym przypadku lepiej zdecydować się na szkołę muzyczną, która daje gruntowne wykształcenie.