Kompaktowe rezystancyjne czujniki temperatury oraz termopary z przewodem umieszczonym na stałe do przyłączy wtykanych bądź wkręcanych. Sensor przewodowy jest prosty w montażu oraz gwarantuje duże zabezpieczenie, zapewniając dobre oraz szczegółowe pomiary temperatury w często wykorzystywanych mechanizmach. W związku z tym nie ma się, co dziwić, że obecnie naprawdę bardzo szerokie zastosowanie mają profesjonalne termopary płaszczowe, które produkowane są przez wiele czołowych firm, zarówno polskich, jak również zagranicznych. W związku z tym, czym one są i jakie mają zastosowanie?

Budowa oraz reguła funkcjonowania


Jak działają termopary płaszczowe?Przewód płaszczowy zrobiony jest w postaci delikatnej rurki nazywanej płaszczem, wewnątrz której, objęte mocno sprasowanym produktem izolacyjnym (np. tlenkiem magnezu), znajdują się druty niklowe (dla receptorów RTD) bądź druty termoelektryczne (dla receptorów TC). Na jednym końcu przewodu druty termoelektryczne łączy się w spoinę pomiarową, natomiast do drutów niklowych przyłącza się rezystor pomiarowy, jaki to jest potrzebnym elementem do tego, żeby pomiar mógł być dokonywany.

Wykorzystanie termoparów płaszczowych


Termopary płaszczowe (dostępne np. stronie: https://www.czaki.pl/tag-produktu/plaszczowy/) wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie żądana jest niewielka średnica elementu pomiarowego, ogromna miękkość, błyskawiczny czas odpowiedzi i wytrzymałość na wstrząsy. Termopary płaszczowe wykorzystywane są przeważnie w piecach oraz liniach do obróbki termicznej oraz chemicznej, zwłaszcza do pieców do harowania oraz wyżarzania elementów maszyn oraz narzędzi. Podstawowym odbiorcą receptorów płaszczowych są zakłady zajmujące się produkcją podzespołów dla sektora lotniczego oraz samochodowego.

Jakie mają zalety?


Korzyścią, jaką chrakteryzują się właśnie termopary płaszczowe, jest ich swoja konstrukcja, wysoka wytrzymałość, błyskawiczny czas odpowiedzi oraz możliwość używania w większych temperaturach aniżeli sensory rezystancyjne. Termopary natomiast potrzebują do podłączenia specjalistycznych kanałów kompensacyjnych bądź przedłużających i specjalistycznych złącz skompensowanych (wtyki oraz gniazda termoparowe), właściwych do wykorzystanej termopary. Czujniki termoelektryczne robione są w dwóch klasach precyzji, klasie 1 oraz klasie 2.

Montaż termopar płaszczowych


Termopara płaszczowa składa się z zewnętrznego płaszcza metalowego obejmującego oddzielane procesy wewnętrzne, zlokalizowane w powłoce ceramicznej o dużej gęstości (przewód z izolacją mineralną, nazywany także przewodem MI). Termopara płaszczowa może być zginana do min. promienia równego pięciokrotnej wielkości płaszcza. Odmienną korzyścią termopar płaszczowych jest ich ogromna wytrzymałość na drżenia.