Przy wielu posesjach zobaczyć można pięknie wyłożone chodniki lub place. Odpowiada za to przeważnie kostka brukowa, która nadaje powierzchni piękny wygląd i charakter. Aby wykonać czynność jej położenia samodzielnie, potrzeba do tego odpowiednich przygotowań.

Przygotowanie materiałów i narzędzi. Wytyczanie powierzchni

Jak ułożyć kostkę brukową? WskazówkiNa początku należy zastanowić się, jaki rodzaj kostki wybrać, aby odpowiednio wyeksponować nawierzchnię. Gładka kostka charakteryzuje się odpornością na zabrudzenia, natomiast na chropowatej chropowatej użytkownicy nie będą się ślizgać. Ilość materiału jest zdeterminowana przez wykonane pomiary.

Trudniej wyznaczyć ilość materiału na podbudowę. Warto kupić większe zapasy cementu i piasku, które będą potrzebne do osadzenia krawężników.

Do ułożenia kostki będą potrzebne takie narzędzia jak szpadel, grabie, taczki czy ubijak. Mogą się przydać także przyrządy pomiarowe.

Aby układać kostkę brukową samodzielnie, warto mieć najprostszy projekt i zaznaczyć na nim charakterystyczne wymiary. Szczególnie ważne jest to w momencie, gdy powierzchnia posiada nieregularne kształty. Dzięki temu wyliczy się ilość potrzebnych materiałów. Warto przemyśleć odprowadzanie wody i wytyczenie spadu.

Korytowanie i osadzanie krawężników

Wzdłuż ścieżki będzie trzeba usunąć 15-20 cm gruntu. Natomiast podczas budowy podjazdu trzeba usunąć jeszcze większą ilość materiału. Bardzo ważne, aby na gruncie gliniastym przeprowadzić głębsze korytowanie, co pozwoli na ułożenie grubszej podbudowy. Nierówna i pofalowana działka wymaga różnych głębokości wykopu.

Ułożone krawężniki zapobiegną rozjeżdżaniu się kostki. Chronić będą przed zabrudzeniem ziemią z nieutwardzonej powierzchni. Do tego celu stosowane są płyty, o długości 0,5 m i wysokości 0,2 m. Na podjazdach lepiej ułożyć krawężniki drogowe, które charakteryzują się większą masą.

Prosta ścieżka nie będzie wymagać zastosowania krawężników. Wystarczy zaopatrzyć się w betonową palisadę, by krawędzie estetycznie wyglądały.

Podbudowa i podkład

Podbudowę wykonuje się ze stabilnego kruszywa. Jej grubość zależy od obciążenia i jest związania z głębokością koryta. Do jej wykonania stosuje się kruszywo łamane, betonowe lub grubą pospółkę. Ta warstwa wymaga ubicia.

Druga warstwa będzie podłożem wyrównującym pod kostkę, które zapewni stabilizację. Podsypka wykonana jest z piasku i cementu. Materiał ten ulega utwardzeniu dzięki opadom i wilgotności podłoża. Mieszanie piasku płukanego z cementem wykonywane jest na sucho, za pomocą grabii.

Układanie kostki

Podczas tej czynności, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie dostarczać materiał. Może się zdarzyć, że kostka będzie pochodzić z różnych partii, więc poszczególne elementy mogą różnić się kolorem. Z tego powodu należy wymieszać kostki. Ilość docinek należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Na końcu trzeba rozsypać na kostkę drobny piasek, który zaklinuje kostki.Zmiecenie nadmiaru piachu zakończy prace.

 

Tekst powstał w oparciu o: https://granitnaturalny.pl/blog/jak-ukladac-kostke-granitowa