Każde dziecko uwielbia zabawki, niezależnie od tego, w jakim jest wieku oraz jakie ma zainteresowania. Z tego powodu dobrze jest umieć wybrać takie zabawki dla dzieci, które będą idealnie dopasowane zarówno do wieku, jak i wymagań samego malucha. Co więcej, warto jest też wiedzieć, które z zabawek sprawdzą się lepiej od innych pod względem edukacyjnym.

Zabawki dla dzieci sprawdzają się praktycznie na wszystkie okazje: dajemy je przy świętach, na urodziny, podczas rozmaitych uroczystości typu komunia czy jako drobne podarunku po dłuższej nieobecności. Niezależnie jednak od tego dobrze jest dobierać zabawki z głową, najlepiej decydując się na zabawki edukacyjne – gwarantujące sporo zabawy, ale jednocześnie pozwalające dzieciom na rozwijanie swoich zdolności.

Zwróć uwagę na wiek

Podstawową sprawą podczas kupowania zabawek dla dziecka jest zwrócenie uwagi na jego wiek. Przede wszystkim chodzi tutaj o względy bezpieczeństwa – nie należy kupować małym dzieciom zabawek, które mogłyby w jakikolwiek sposób spowodować np. zadławienie. Z tego powodu w przypadku maluchów należy unikać drobnych elementów i kupować zabawki przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia. Dodatkowo, istotny jest też aspekt zdolności dziecka – zabawki edukacyjne pozwalają dzieciom na rozwój umiejętności, ale co istotne, wymagają również od niego odpowiednich uwarunkowań. Jeśli damy dziecku zabawkę zbyt dla niego skomplikowaną, to spowodujemy jedynie frustrację, a zero przyjemności.

Doceń rozwój w formie zabawy

Jeśli kupujemy dziecku zabawki edukacyjne, to na pewno chcemy, aby mogło się ono rozwijać przez zabawę. Jest to o wiele lepszy wybór niż decydowanie się np. na poważniejsze książeczki, za którymi małe dziecko może nie przepadać. Dobranie odpowiedniej zabawki edukacyjnej do wieku i potrzeb dziecka jest niezwykle przydatne, bo pozwoli dziecku poznawać otaczający je świat oraz rozwijać zdolności motoryczne. Wśród zabawek możemy wybrać taką, która będzie idealna dla naszych oczekiwań; może skupiać się na takim zakresie działań, z którymi dziecko zwyczajnie ma problem.

Nie wchodź w światopogląd

Jeśli kupujemy zabawki edukacyjne dla obcego dziecka – czyli takiego, z którym nie mamy kontaktu na co dzień – lepiej jest omijać wszelkie zabawki, które zbyt mocno sugerowałyby pewien światopogląd. Zamiast zabawek w tematyce religijnej lepiej jest wybrać takie, które są neutralne i przekażą dziecku np. wiedzę o zwierzętach czy geografii jego kraju. Wybierając puzzle dla starszaka możemy zapytać o jego zainteresowania albo po prostu kupić coś, co jest dość uniwersalne – choćby ładny, ale niezbyt skomplikowany widok.