Nie wszystkich niestety stać na zatrudnienie profesjonalnego architekta wnętrz, który urządzi wnętrze tak, aby było funkcjonalne i modne zarazem. Pozostaje nam zatem skorzystać z dostępnych w sieci porad, z których dowiemy się, jak urządzać salon i inne pomieszczenia, czego unikać, na co zwracać uwagę i jak dobierać meble. Większość osób preferuje stylistykę nowoczesną i takie też meble dominują w ofertach producentów.

idealne meblościanki

Komplety

Wciąż dużą popularnością cieszą się u nas meblościanki. To pojemne i funkcjonalne meble, dzięki którym utrzymamy w pomieszczeniu porządek, a przy tym ładnie wyeksponujemy np. ramki na zdjęcia. Nie warto jednak kupować gotowych zestawów (kompletów tworzonych przez sklep lub producenta), ponieważ osiągniemy w ten sposób efekt katalogu.

Takie same

Wbrew pozorom, meble nie powinny być w całym pokoju takie same. To wcale nie wygląda dobrze. Jeżeli w salonie dominuje duża meblościanka, wówczas reszta mebli powinna się od niej różnić. Z tej samej serii powinny pochodzić tylko te egzemplarze, które stoją bezpośrednio obok siebie.

Małe salony

W małych pokojach najlepiej zrezygnować z dużej ilości mebli. Jeśli nie da się tego zrobić, w miarę możliwości wybierajmy szafki i stoliki w jasnych barwach. Dzięki temu zabiegowi powiększymy wizualnie salon.

Witryna

Niektórzy wciąż lubią duże, przeszklone witryny, w których stoją kieliszki, kryształy i inne naczynia. Nie jest to zbyt nowoczesne rozwiązanie, a rustykalne meblościanki z wystawką były modne lata temu.

Śnieżna biel

Białe meble są świetne, ładnie się prezentują i wnoszą do pokoju świeżość. Nie można jednak przesadzić z jej ilością. Zbyt dużo szafek, czy komód w tym kolorze również nie jest wskazany. Najlepiej wygląda połączenie subtelnej bieli z elementami drewnianymi. Podobna zasada tyczy się również innych kolorów, zwłaszcza czarnego i innych głębokich barw, które po prostu będą nazbyt przyciemniać wnętrze.

Drewno

Drewniane meble zawsze prezentują się dobrze, nawet jeśli są wykonane z pospolitej sosny. Jednak w pokoju nie może znajdować się więcej niż dwa jego rodzaje. Każde drewno ma swoje usłojenie i charakterystyczny odcień.