Na rynku perfum coraz częściej pojawiają się tak zwane odpowiedniki znanych zapachów. Większość podróbek, jak wiadomo, pochodzi z Chin. Tam podrabia się już niemal wszystko: buty, torebki, ubrania, kosmetyki, a każdy z nowych, markowych zapachów, pojawia się w tańszej wersji czasami jeszcze przed premierą. Jak w obliczu tego procederu odróżnić oryginalne perfumy damskie od podrobionych, jakie różnice występują w zapachach, opakowaniach, czy buteleczkach, na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Dobrą strategią, zanim kupimy perfumy w zaskakująco niskiej cenie, czy z nieznanego sklepu internetowego, jest udanie się do znanej, większej sieci drogerii i przyjrzenie się oryginałowi z każdej strony. Ważne są takie elementy jak kolor buteleczki i opakowania, czcionki i wielkość napisów na opakowaniu i flakonie, materiał, z którego wykonane są atomizer i korek, sam odcień perfum oraz numer identyfikacyjny, który znajduje się zwykle pod spodem buteleczki.

Elementy, które powinny sprawić, że podważymy oryginalność perfum, to: krzywizna flakonu (jeśli ten w porównaniu z oryginałem nie jest idealnie prosty lub nie stoi prosto postawiony na stole), wykonanie etykiet, klej jakim są przyklejone, numer identyfikacyjny w postaci naklejki, a nie wytłoczony, krzywo nałożony na butelkę atomizer, wykonany np. z plastiku zamiast metalu, niestarannie wykonane elementy dekoracyjne butelki lub opakowania, oraz nieprzejrzystość i zmieniony kolor perfum.

Warto skorzystać ze sprawdzonych drogerii lub sklepów internetowych takich jak Douglas, Amour czy AlePerfumeria

Cenną informacją może być też fakt, że najczęściej podrabiane są oryginalne perfumy damskie we flakonach o pojemności 90 – 100 ml. Mniejsze są fałszowane nieco rzadziej. Warto też zwrócić uwagę na cenę – raczej nie jest możliwe, aby nawet w przypadku największych promocji perfumy typu Versace czy Chanel kosztowały 50 zł. Miejsce kupna też ma znaczenie. Dobrze jest zaopatrywać się w renomowanych, większych drogeriach, albo sprawdzonych sklepach internetowych o dobrych ocenach użytkowników. Zdecydowanie nie warto ufać zakupom na bazarach, czy sprzedawcom ulicznym, obnośnym albo aukcjom na portalach aukcyjnych. Oryginalne perfumy damskie znajdziemy raczej w znanym sklepie w typowej cenie, niż na aukcji w super promocji.