Kto produkuje najwięcej cydru?

Chociaż w Polsce cydr, a raczej jabłecznik znany jest od wieków, a także w produkcji jabłek jesteśmy przodującym krajem na całym świecie, to jednak nie my produkujemy najwięcej tego napoju alkoholowego. Gdzie czeka na ciebie najwięcej rodzajów tego trunku?

To Wielka Brytania jest krajem, gdzie produkuje się najwięcej cydru – w 2013 roku było to aż 9.735.000 hektolitrów i to właśnie tutaj wybór cydrów jest także bardzo szeroki. Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania z 950.000 hektolitrami – napój jest wytwarzany głównie w północnej części tego kraju. Na następnej pozycji znajduje się Francja, również jej północna część, z 821.000 hektolitrami, a na czwartej pozycji są Niemcy z 676.000 hektolitrami. Warto też wskazać, że długie tradycje w produkcji cydru mają Belgia, Finlandia, Austria. Poza Europą jest on też produkowany w Australii, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

cydr

Jak widać, zdecydowanym potentatem w produkcji cydru jest Wielka Brytania, gdzie ten alkohol ma również wielu wielbicieli. W południowo-zachodniej części kraju wytwarza się najwięcej litrów jabłecznika na rok, głównie w Kornwalii, Devon, Somerset i Herefordshire. To właśnie tutaj do dyspozycji jest również tak wiele różnych produktów rzemieślniczych, które powstają często w rodzinnych lub innych małych manufakturach. Cieszą się dużym powodzeniem, ale potrafią kosztować także tyle, co dobre wino.

W Polsce nie produkuje się zbyt dużej ilości cydru, ale możemy pochwalić się wieloma interesującymi propozycjami dla amatorów jabłkowych smaków. Alkohol ten wytwarzany jest zarówno przez małe zakłady rzemieślnicze, z których wiele może pochwalić się uznaniem wśród smakoszy, jak i do dyspozycji są różnego rodzaju popularne i przemysłowe marki – tutaj można trafić zarówno na przyzwoite jabłeczniki, jak i również na te, które nie są zbyt zachywycające w smaku.

Gdy chcesz zacząć swoją przygodę z dobrymi cydrami, możesz kupić je w dobrych delikatesach, sklepach z winami, często również w marketach. Działają też sklepy internetowe oferujące cydry online.

A jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o cydrze, koniecznie zapoznaj się z poradnikiem na stronie: http://www.winodomowe.pl/Szesc-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-cydrze-news-pol-1457424213.html