Który rodzaj ławki treningowej wybrać do domu?

Trening w warunkach domowych to dobre uzupełnienie dla profesjonalnego treningu na siłowni. Odpowiednio dobrana ławka do ćwiczeń pozwoli na realizację podstawowego treningu wówczas, gdy nie będziemy mogli pójść na siłownię lub wtedy, gdy ćwiczymy wyłącznie w domu. W sprzedaży znajdziemy kilka różnych typów ławek i warto sprawdzić, który rodzaj tego typu sprzętu będzie idealną odpowiedzią na nasze treningowe potrzeby.

Cztery podstawowe typy ławek treningowych:

Ławka do ćwiczeń

Ławka skośna – to sprzęt o charakterystycznie wygiętej desce, której jeden koniec dotyka podłogi, a drugi sięga wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Ławka typu skośnego to przede wszystkim ławka do ćwiczeń mięśni brzucha. Jej dużą zaletą jest niezwykle prosta konstrukcja i możliwość złożenia po zakończonym treningu (większość dostępnych na rynku modeli to ławki składane), dzięki czemu nie zajmuje ona wolnej przestrzeni w mieszkaniu.

Ławka prosta – jak sama nazwa wskazuje, jest to podstawowa ławka treningowa wyposażona w prostą deskę zawsze ustawioną w sposób równoległy do podłogi. Tego typu ławka zapewnia możliwość wykonania wielu podstawowych ćwiczeń fizycznych realizowanych w pozycji siedzącej lub leżącej. Ławki tego typu są tanie i często można doposażyć je w dodatkowe elementy techniczne, które zwiększą wygodę ćwiczeń lub zwiększą ilość dostępnych ćwiczeń, jakie można wykonać przy pomocy tego typu sprzętu.

Ławka regulowana – to wielofunkcyjna ławka do ćwiczeń, w której możemy zmieniać kąt nachylenia deski, co zapewnia szersze możliwości treningowe i większy komfort podczas wykonywania niektórych ćwiczeń. Tego typu ławki bardzo często wyposażone są w dodatkowe linki i uchwyty, przez co pozwalają trenować praktycznie wszystkie partie naszego ciała.

Ławka pod sztangę – to specjalna ławka treningowa do ćwiczeń typowo siłowych, ze sztangą. Tę funkcję może realizować wzmocniona ławka prosta lub regulowana, z dostawionymi do niej stojakami lub specjalna ławka z przymocowanymi do niej na stałe stojakami pod sztangę. To drugie rozwiązanie jest bezpieczniejsze, ale mniej wygodne do zastosowania w domu – takiej ławki nie da się złożyć.

Jaka ławka sprawdzi się w domu?

Ławka do ćwiczeń na jakiej będziemy wykonywać ćwiczenia jest bardzo ważnym elementem naszej domowej siłowni. Wybór konkretnego modelu ławki do ćwiczeń w największym stopniu zależy od tego, co chcemy ćwiczyć i jak dużą ilością wolnego miejsca dysponujemy. Jeśli szukamy ławki o wszechstronnym zastosowaniu, najlepszym wyborem będzie zakup ławki regulowanej, do której w razie potrzeby można dokupić stojaki pod sztangę. Gdy ćwiczymy siłowo i mamy więcej miejsca na sprzęt treningowy, możemy zdecydować się na specjalnie wzmacnianą ławkę pod sztangę, ze stałym stojakiem na gryf.