Od pewnego czasu w budownictwie i architekturze stawia się bardzo na ekologiczne i nowatorskie rozwiązania. Jednym z nich są należące do działu ogrzewania pompy ciepła, które stanowią dzisiaj bardzo atrakcyjne i korzystne rozwiązanie. Przy ich użyciu można sporo zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie, a także zyskać wiele więcej. Praktycznie w każdym domu instaluje się dzisiaj pompy ciepła, gdyż jest to bardzo opłacalne pod wieloma względami rozwiązanie. Takie pompy można montować w powstających inwestycjach, ale także już istniejących.

Zasada działania pomp ciepła

Różnorodne pompy ciepła opierają swoje działanie przede wszystkim na przechwytywaniu ciepła z otoczenia. W praktyce wygląda to tak, że dane urządzenie pobiera energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu i w przetwarza ją oraz rozprowadza po instalacji. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla środowiska, gdyż działa w oparciu o naturalne zasoby. Pompy współpracują z różnymi instalacjami, dlatego można zapewnić sobie za ich pomocą ogrzewanie na przykład wody lub pomieszczeń. Różne rodzaje pomp ciepła zasilane są energią elektryczną jednak nie potrzebują jej dużo, dlatego nadal stanowią dość ekologiczne rozwiązanie.

Instalacja pompy ciepła

Instalowaniem pomp ciepła zajmują się wyspecjalizowane firmy, które mają w tym kierunku doświadczenie. W każdym większym mieście w tym i w Szczecinie i jego okolicach działa przynajmniej jedna godna zaufania firma, której można zlecić wykonanie takiego zadania. Cały montaż polega na instalowaniu specjalnych rurek w ścianach, podłodze i doprowadzenie ich do urządzenia. W zależności od rodzaju pompy montaż może wyglądać nieco inaczej, ale całość prac nie jest skomplikowana i nie trwa zbyt długo. Dodatkowo warto wiedzieć, że pompy ciepła można instalować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku na przykład w kotłowni. W zależności od potrzeb czy możliwości technicznych powinno się dobierać określone rozwiązania. Zakładanie pompy jest korzystne, gdyż zmniejsza to opłaty za ogrzewanie czy też ogólne koszty budowy domu.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Aqua Team ze Szczecina.