W momencie, gdy weszła ustawa o oszczędności wytwarzanej energii jak i o zmniejszeniu emisji do środowiska bardzo wiele osób zdecydowało się na zakładanie w swoich domach ogrzewania podłogowego. Nie wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że ogrzewanie podłogowe można założyć wszędzie – zarówno w domkach jednorodzinnych jak i w blokach – wszystko według życzenia klienta. Jednak, aby było ono poprawnie założone trzeba się udać do hydraulika. Jest to osoba, która będzie w stanie zarówno zaprojektować odpowiednie ułożenie węży jak i wyliczyć niezbędną ilość materiałów. Ogrzewanie podłogowe nie składa się tylko z rurek, bardzo ważna jest rozdzielnia. Powinien być dopływ i odpływ, dzięki któremu woda ogrzewająca będzie krążyć po biegu dając ciepło dzięki instalacji poziomej. Jednak, żeby wszystko dobrze działało i żeby nie dochodziło ani do zbyt dużego wychłodzenia jak i przegrzania instalacji niezbędny jest rozdzielacz mieszający.

zestaw mieszający do ogrzewania podłogowego

Krótko o rozdzielaczu mieszającym

Rozdzielacz mieszający jest urządzeniem montowanym jednocześnie na wlocie jak i wylocie wody z obiegu. Jak sama nazwa wskazuje - rozdzielacz mieszający – miesza wodę gorącą z zimną, dzięki czemu schładza i ogrzewa do odpowiedniej temperatury.

Na rynku można zapoznać się w wieloma modelami rozdzielaczy mieszających i nie różnią się one tylko firmą produkującą. Rozdzielacz mieszający powinien przede wszystkim być dobrany do długości węży, żeby się nie okazało, że nie spełnia wymagań. Dodatkowo na każdym opakowaniu rozdzielacza jest informacja, do jakich węży i jakiej długości się nadają jednak trzeba brać na to trochę poprawki, ponieważ jest to długość węży przy standardowych, łatwych układach, jeżeli będą jakieś dodatkowe załamania i instalacja stanie się urozmaicona to mimo, że rozdzielacz mieszający będzie przeznaczony na daną długość węża to i tak może sobie nie poradzić z zapewnieniem odpowiedniej jakości. W takim przypadku już niezbędny staje się hydraulik, który dobierze odpowiedni rozdzielacz mieszający do danej instalacji ogrzewania podłogowego.