Szkatułka własnej roboty to bardzo ciekawy pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Takie rękodzieło jest doskonałym prezentem samo w sobie. Natomiast, jeżeli możliwości finansowe nie są ograniczone, taką szkatułkę można również wykorzystać jako pudełko na inny prezent. Warto jednak pamiętać o tym, że taka praca twórcza wymaga jakościowych materiałów, a także precyzji i wysokiej koncentracji. Jeżeli ktoś nie posiada na tyle czasu, najlepiej będzie skorzystać z gotowych rozwiązań.

Konstrukcja szkatułki

Szkatułki

Konstrukcja własnej szkatułki może być rozmaita. Najprostszym wariantem jest wykorzystanie gotowego pudełka po ciastkach, herbacie, butach, cukierkach i nawet po zapałkach. Użycie gotowej bazy znacznie uprości tworzenie szkatułki. Oczywiście, szkatułka może stanowić zwykły pojemnik z pokrywką albo skrzyneczkę, pełną rozmaitych szufladek i przedziałów. Bez wątpienia, przechowywanie biżuterii będzie wygodniejsze w tym drugim przypadku. Jednak, przy samodzielnej produkcji takiej skrzyneczki, tworzenie przegródek będzie nieco trudniejsze. Najczęściej, w celu uzyskania odrębnych komórek w pojemniku, używana jest specjalna konstrukcja kartonowa, która jest wkładana do środka szkatułki. Prostszym wariantem będzie dopasowanie mniejszych pudełeczek do środka szkatułki. Warto jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązania są najmniej pracochłonne. Niektórzy fachowcy preferują bardziej skomplikowane konstrukcje pudełek i tworzą swoje szkatułki z wikliny, sznurków, nici oraz innych materiałów.

Wykończenie szkatułki

Gotowa konstrukcja szkatułki to tylko połowa zadania. Bardzo często jeszcze więcej pracy, czasu i materiałów zabiera samo zdobienie i wykańczanie szkatułki. Najłatwiej mają rękodzielnicy o dobrych zdolnościach plastycznych, którzy potrafią wykonać unikalne obrazy na powierzchni całej szkatułki. Natomiast, jeżeli ktoś nie potrafi ładnie malować, wyjściem z tej sytuacji będzie zdobienie wyrobu za pomocą wstążek, tkaniny, sztucznych kwiatów, korali oraz innych elementów dekoracyjnych. Ciekawym i dosyć prostym rozwiązaniem jest oklejanie pudełka tapetą. Ważne jest jednak, żeby pamiętać o tym, że szkatułka powinna być wykończona nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz.