W jazdą samochodem zawsze wiąże się z ewentualnością powstania jakieś usterki. Dotyczy to także opon samochodowych. Kierowcy w takim przypadku często zastanawiają się czy lepiej oponę naprawić czy być może po prostu wymienić ją na nową. Naprawa ma oczywiście sens. Ważne jest jednak, aby wiedzieć w jakich przypadkach jest ona możliwa.

Czy opony naprawiać?

Uszkodzenie opony może się przydarzyć w każdym momencie. Nie ma tu znaczenia jej wieku. Uszkodzeniu ulec może zarówno opona używana przez wiele lat, jak i ta nowa. Uszkodzenia opon mogą być różne. Generalnie podzielić można je na te, które można naprawić i na te, których naprawić już się nie da. W takim przypadku konieczna jest wymiana opony na nową. Wielu kierowców ma jednak dylemat czy naprawa opon nawet przy małym uszkodzeniu ma sens. Wszystko zależy od konkretnego rodzaju uszkodzenia.

Jaką oponę można naprawić?

Uszkodzona opona - czy warto ją naprawiać?Wiele uszkodzeń opony daje się jak najbardziej naprawić i nie ma konieczności jej wymiany na nową. Wiele rodzajów uszkodzeń wulkanizator będzie w stanie naprawić bez większego problemu. Naprawa opon (np. poprzez narzędzia z serwisu: https://felgeo.pl/pol_m_Wulkanizacja-warsztat_Naprawa-ogumienia-opon-i-detek-551495.html) jest możliwa choćby w przypadku przecięcia ścianki bocznej. Innym słowy, od opony odstaje kawałek gumy. W takim przypadku wystarczy wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym w celu załatania ubytku. Jeśli jednak przecięcie jest bardzo głębokie, wówczas konieczna może okazać się wymiana opony. Naprawa opon możliwa jest także w przypadku przetarcia opony. Co jednak w przypadku przebicia opony. Tu sytuacja zależy od typu opony. Jeśli posiada się oponę z wysokim indeksem prędkości, wówczas oponę lepiej jest wymienić na nową. Naprawa nie jest także możliwa jeśli przebicie jest głębsze niż 5 mm. W innym przypadku, to znaczy kiedy opona nie posiada wysokiego indeksu prędkości, a przebicie nie jest głębokie, wówczas naprawa opony jest jak najbardziej możliwa.

Czy każdą oponę można naprawić?

Nie każdą jednak oponą warto jest naprawiać nawet jest uszkodzenie nie jest duże. Dotyczy to opon, które użytkowane są już 10 lat. Naprawa takich opon nie ma już sensu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ich wymiana na nowe. Stara opona podatna jest na częste uszkodzenia. Najczęściej są to różnego rodzaju pęknięcia. W przypadku naprawy takiej opony trzeba liczyć się z tym, że za niedługi czas znów dojdzie do jej uszkodzenia. Wynika to po prostu z faktu, że guma takiej opony nie jest już trwała i wytrzymała. Naprawa opon nie powinna być także przeprowadzana w przypadku kiedy bieżnik jest bardzo mocno zużyty po jednej ze stron. W takim przypadku wymiana opon na nowe także będzie lepszym rozwiązaniem.