Gry planszowe mogą być naprawdę świetnym pomysłem na prezent – nie tylko dla siebie, nie tylko dla ich zagorzałych fanów. W większości przypadków, kiedy podarujemy dobrze dobraną grę osobie, która nigdy wcześniej nie grała, może okazać się, że rozpalimy w niej nową pasję. Pozostaje tylko kwestia tego, jak dobrać grę do obdarowywanego? Wystarczy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Po pierwsze, jest to wiek gracza lub graczy (jeśli podejrzewamy, że obdarowany będzie grał np. ze swoją rodziną albo ze znajomymi). Przeglądając, co ma do zaoferowania sklep z grami planszowymi, można dowiedzieć się, że istnieją gry niemal dla każdej grupy wiekowej, od najmłodszych, po dorosłych. Różnią się one wtedy stopniem trudności, estetyką wykonania, ewentualnie wymaganą sprawnością manualną. Jeśli chcemy kupić dość uniwersalny prezent, lepiej wybierzmy grę z prostymi zasadami, dzięki czemu każdy będzie mógł w nią zagrać bez większego przygotowania i długiego tłumaczenia reguł.

Kolejna rzecz to tematyka gry. Istnieją gry strategiczne, przygodowe, edukacyjne, opierające się na negocjacjach, czy nawet wymagające pewnego wygimnastykowania. Niektóre podobają się wielu osobom, bez względu na ich zainteresowania. Tak jak jest między innymi ze słynnymi Scrabble’ami, czy grą Monopoly. Jeśli jednak naszym prezentem chcemy zrobić ukłon w stronę obdarowanego, wybierzmy tę, która odpowiada jego największej pasji.

Jest jeszcze jedna kwestia – przewidywana ilość graczy. Jest wiele gier, w które gra się we dwoje, są też takie, w których ciekawa rozrywka będzie wymagać przynajmniej czterech graczy. Jeśli wiemy, że dana osoba mieszka tylko ze swoim partnerem, spędza z nim najwięcej czasu i raczej nie urządza imprez w swoim domu, gra dla dwojga będzie lepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak ten ktoś posiada kilkoro rodzeństwa (lub dzieci), postarajmy się znaleźć mu grę, do której będzie mógł ich wszystkich zaangażować. W wyborze może pomóc też sklep z grami planszowymi, gdzie pracują specjaliści, którzy są w stanie powiedzieć więcej, kto wybiera jakie gry i które najczęściej kupowane są na prezenty.