Wchodząc do sklepu z przyborami artystycznymi od natłoku pędzli, pędzelków, farb, tubek oraz najróżniejszych „gadżetów” można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Jest to jednak miejsce, do którego wcześniej czy później każdy rodzić trafi – i będzie tam musiał zmierzyć się z pytaniem „co kupić do wyprawki szkolnej?” lub „czego dziecko potrzebuje na plastykę?”.

Farby, a farby

Nie wszystkie farby będą nie tyle odpowiednie, co i bezpieczne dla dziecka. Wszystko zależy od wieku oraz zdolności malucha. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są farby akrylowe. Są one produkowane na bazie żywicy oraz wody, w efekcie są nietoksyczne. Ma to duże znaczenie w przypadku małych dzieci, które często biorą ręce do buzi. Malowanie dla malucha jest rozwijające, jednak w skrajnych przypadkach potrafi być również groźne dla zdrowia – dlatego warto myśleć z wyprzedzeniem. Nie chodzi tu oczywiście o mnożenie czarnych scenariuszy, tylko bycie przewidującym. Farby akrylowe to standardowy element każdego sklepu plastycznego. Nie oznacza to jednak, że wyglądają one tak samo. Z pewnością wielu z nas pamięta, gdy byliśmy dziećmi, które na zajęcia plastyczne nosiły standardowy zestaw farbek plakatowych w małych pojemniczkach jak po filmie fotograficznym. Tego typu opcje również są dostępne. Farby akrylowe występują głownie w tubkach. Można tez kupić gotowe profesjonalne zestawy, które dawniej znajdowały się poza zasięgiem młodych ludzi. I co najważniejsze nie będzie to duży koszt. Zestaw farb akrylowych nie powinien przekroczyć maksymalnie 100 zł i będzie starczał na długo – jedyne co nas czeka to okazjonalna wymiana tubki.

Farby niezbędne dla każdego plastyka

Zajęcia plastyczne, czy nawet „plastyczna pracownia” dziecka bez farb będzie niepełna (wybrakowana). W szkole zajęcia plastyczne w późniejszych klasach nie mają często miejsca, jednak w okresie podstawówki lub przedszkola są bardzo istotne. Pozwalają rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty oraz dają ujście dla dziecięcych fantazji. Planując zakup wyprawki lub uzupełnień plastycznych dla dziecka nie zapominajmy o farbach. Farby akrylowe sprawdzą się doskonale, a my będziemy mieli świadomość, że zapewniamy naszemu dziecku nie tylko wysoką jakość produktu, ale również bezpieczeństwo. W rezultacie zawrót głowy szybko minie kiedy wejdziemy do sklepu. Udawanie się na zakupy bez planu, działając według myśli, „że coś wpadnie nam w oczy” jest najlepszą receptą żeby z zakupem nie trafić i wrócić znacznie lżejszym finansowo niż się zakładało. Jakość kosztuje, jednak nie musi prowadzić do nagłego bankructwa – pamiętajmy u plastyka będziemy kupować więcej niż farby akrylowe (przynajmniej za pierwszym razem).